Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 137 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Sobota, 9 paź 2021, 13:35

Królestwo instrumentów barokowych

Królestwo instrumentów barokowych

Nowy sezon, nowe otwarcie i nowy cykl "Muzycznych Poniedziałków", który rozpoczynamy w subtelnych i klasycznych tonach barokowej jesieni.

Z pierwszym koncertem po wymuszonej rocznej przerwie wystąpi dla nas Zespół "Musica Graziosa" w składzie: prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka - klawesyn oraz Paulina Tkaczyk - flet traverso i klawesyn.

W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów epoki baroku: Bazylego Bohdanowicza, Macieja Radziwiłła i Michała Kleofasa Ogińskiego, których twórczość zaprezentujemy poprzez taniec narodowy - poloneza. Wszedł on do repertuaru ceremoniału i rozrywek dworu królewsko-elektorskiego w Dreźnie i w Warszawie w czasach unii polsko-saskiej, w okresie panowania w Rzeczypospolitej dwóch Wettynów - Augusta II i  Augusta III. W tym okresie dwór ten naprzemiennie pełnił funkcję instytucji wspólnej dla Rzeczypospolitej i Saksonii. Dzięki Wettynom polonez stał się szeroko znany w Europie.

Z dworem saskim, czyli królewskim dworem polskim, ściśle łączy się prominentna, choć zapomniana postać drezdeńskiego artysty - Christlieba Siegmunda Bindera. Jako muzyk Królewsko-polskiej i Elektorsko-saskiej Kapeli przebywał zapewne również na warszawskim dworze, koncertując z polskimi muzykami. Richard Engländer napisał, że "Binder miał w drezdeńskim kręgu taką pozycję, jaką Carl Philipp Emmanuel Bach w Berlinie". Binder łączył w swej twórczości wiele kierunków i stylów. Muzyczny świat stworzony przez niego wyróżnia się oryginalnością i wszechstronną mową dźwięków. Twórca balansuje pomiędzy barokiem a stylem wczesnoklasycznym, przez który przenikają style: galantempfindsamer Stil czy Sturm und Drang.

Podczas koncertu wykonana będzie także Sonata D-dur op. 6  Ludwiga van Beethovena, która zasługuje na szczególne zainteresowanie. Występuje w niej przerobiony przez kompozytora motyw "losu" z V Symfonii, tyle że w radosnym charakterze, co zwiastuje także tonacja. Utwór ten napisany jest na klawesyn na cztery ręce i pokazuje szersze zastosowanie instrumentu barokowego w klasycyzmie.

Zapraszamy w poniedziałek, 25 października, o godz. 18.00 do Pałacyku "Sokół". Wstęp wolny.

Koncert zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze