Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 5433 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Piątek, 7 lis 2014, 11:55

Kinga Rataj w MBTM: Swoją drogę zostawiam w Jego rękach

Kinga Rataj w MBTM: Swoją drogę zostawiam w Jego rękach

Elżbieta Zapendowska nie mogła się jej nachwalić. - Pani w głosie ma i miłość, i tęsknotę, i rozpacz, i wszystkie odmiany uczuć. Tego się słucha fantastycznie, gratuluję serdecznie - powiedziała o niej najbardziej znana nauczycielka śpiewu w Polsce. Zresztą wszyscy jurorzy byli zachwyceni jej występem w Must Be The Music Tylko Muzyka. Radziszowianka Kinga Rataj, bo o niej mowa, zrobiła furorę w pierwszym etapie polsatowskiego talent show. Już jest w pełni profesjonalną piosenkarką, jednak czy po programie zyska jeszcze większy rozgłos?

Pomysł na ten program pojawił się bardzo spontanicznie, chciałam, żeby ludzie w Polsce mieli możliwość poznania innego gatunku muzyki, innej wrażliwości, poznania innej kultury, zaciekawienia ich Fado i moją osobą. Ten program dał mi taką możliwość - podkreśla piosenkarka.

Radziszowianka spodziewa się po programie większego zainteresowania, większej liczby koncertów i propozycji zawodowych. Jak się okazuje, nie są to tylko pobożne życzenia. - Miłe jest to, że piszą do mnie ludzie, którzy nigdy nie słyszeli tej muzyki, a zakochali się w pierwszych dźwiękach i przez to odkrywają ją dalej. To dodaje energii do działania, pokazuje że szczerość w tym co robimy zawsze będzie doceniona, bez względu na ogólnie panującą modę.

Piosenkarka z Radziszowa osiągnie jeszcze większy sukces, jeśli zakwalifikuje się do kolejnych etapów, jednak już teraz ma duże grono wielbicieli, które pozwala jej koncertować nie tylko w Polsce! Próbka talentu w MBTM to przecież zaledwie kilka dźwięków. Choć niszowość muzyki Kingi Rataj jest jedną z jej wartości, to większy rozgłos przydałby się bezsprzecznie. - Niszowość tej muzyki polega tym, że do Polski w tym samym czasie przyjeżdża z koncertem Justin Bieber i mowa o tym w głównym wydaniu Wiadomości, a o tym, że zaśpiewa Andrea Bocelli nie usłyszymy takiej informacji. Brakuje w naszych mediach na pewno równowagi w przekazie informacji, możliwości wyboru - idziemy troszkę w taki styl Eurowizji - nie bez goryczy w głosie przyznaje wokalistka. 

Artystka w dużej mierze śpiewa po portugalsku. Czy z tym językiem i wrażliwością chce związać dalszą częś kariery czy bierze pod uwagę również zwrócenie się w stronę twórczości po polsku? - Portugalski to język bardzo plastyczny, dający mi bardzo duże możliwość wyrazu. Uwielbiam śpiewać w tym języku, jest dla mnie nierozerwalny z Fado. Co nie przeszkadza mi obecnie pracować nad swoim polskim koncertem. Myślę, że już niebawem jedna z piosenek będzie mieć swoją premierę.

Kinga wierzy w przeznaczenie, więc swoją dalszą drogę zostawia w... innych rękach. - On już na pewno wie co dalej. Ja nie chcę wiedzieć - zaznacza z uśmiechem. 

dg


Kinga Rataj urodziła się i wychowała w Radziszowie. Nadal mieszkają tam rodzice piosenkarki, siostra i brat. Artystka podkreśla, że już w wieku ośmiu lat wiedziała, że śpiewanie jest jej przyszłością. Jak zaznacza to właśnie w Radziszowie zaczęła się jej artystyczna droga. Skawina natomiast to szkoła, pierwsze większe konkursy czy liceum wspominane z dużym wzruszeniem.

Sukcesy

W 2006 roku w Krakowie zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
Jest Laureatką Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Drugiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód", a także dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie "Śpiewać każdy może".

Dwukrotnie występowała w ramach Międzynarodowego Festiwalu w Niepołomicach.
W 2010 roku w koncercie finałowym "Klimaty" zaśpiewała obok Anny Marii Jopek i zespołu Mikroklimat, a już rok później pokazała się z koncertem pieśni portugalskich który wzbudził zachwyt wśród publiczności Krakowa, Warszawy, Gdańska i wielu innych miast.

Również w 2011 roku koncert "Tudo isto é fado" został niezwykle entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie, podczas X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie, Letniego Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie, a także warszawskiego Festiwalu ArtPark 2012.

Kinga Rataj z sukcesem brała udział w wielu ważnych projektach muzycznych m.in.: XXII Ogólnopolskich Gliwickich Spotkaniach Teatralnych, w ramach Letniego Sezonu Artystycznego Teatru Polskiego w Szczecinie, Festiwalu Cracovia Sacra 2011, III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 2007 czy też w spotkaniach jako wykonawca pieśni Zygmunta Koniecznego, obok samego Mistrza, premierach wybitnego poety Józefa Barana.

W portugalskich pieśniach FADO prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę.

fot. Małgorzata Lebda

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze