Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 133 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Poniedziałek, 15 lis 2021, 19:37

Czerwone piwo w ciemnych piwnicach

Czerwone piwo w ciemnych piwnicach

Długie listopadowe wieczory sprzyjają spotkaniom i opowieściom o tajemniczych miejscach, postaciach i zdarzeniach. Zapraszamy na takie właśnie spotkanie z utalentowanym gawędziarzem i odkrywcą miejsc niedostępnych - Andrzejem Pasławskim w ramach cyklu Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności. Wraz z nim zagłębimy się w historię i podziemia fascynującej Norymbergii.

Norymberga - drugie, co do wielkości miasto Bawarii, a właściwie stolica Frankonii - obecnie czternaste najludniejsze miasto w Niemczech. Pierwsze wzmianki datowane na rok 1050 mówią o niej Norenberc czyli Skalista Góra. Nazwa ta bardzo trafnie określa miasto - najstarsza jego część leży bowiem na pokładach skał piaskowcowych. Ta struktura była bardzo brzemienna w historii miasta - od średniowiecza, poprzez wojny, aż do dnia dzisiejszego.

"Historia Norymbergi ma już 10 wieków. Ja odwiedzam ją i smakuję regularnie od zaledwie 35 lat, lecz postaram się przekazać wiedzę sprzed wieków, aż do czasów, kiedy doświadczam jej piękna osobiście! To miasto partnerskie Krakowa. Jest w Krakowie Dom Norymberski, jest i w Norymberdze Krakauer Haus czyli Dom Krakowski. To 'drugi Kraków' i ja, jako Krakus, czuję się tam jak w domu. Pokażę i przekażę piękno oraz niepowtarzalną atmosferę tego 'drugiego Krakowa' - miasta Wita Stwosza, Albrechta Dürera, miasta pierników, bliźniaczego Rynku Głównego z norymberskim Kościołem Mariackim.

Zwiedzimy Norymbergę od punktów najwyższych, skąd podziwiać można panoramy Starego Miasta, aż po potężne podziemia, w których od średniowiecza ważono regionalny gatunek piwa - Rotbier. Skoro jest to Bawaria, przeto piwo motywem nieodzownym być musi i udowodnię, iż piwo uratowało życie tysiącom mieszkańców Norymbergi. Ciężko doświadczonej podczas alianckich nalotów, kiedy to miasto zbombardowane zostało 'za karę' swej ciemnej historii Parteitagów i szaleńczej wizji Hitlera. Z tymi faktami nierozerwalnie wiąże się kolejny etap historii miasta - procesu norymberskiego.

Wejdziemy w podziemia i bunkry, gdzie podczas wojny ukryty był ołtarz Wita Stwosza z krakowskiego Kościoła Mariackiego. Zobaczymy te miejsca, ale i ciekawostki mało znane turystom - będzie 'viel, viel mehr'! Słowem - będzie wysoko, będzie nisko, będą dni, ale i nocna atmosfera miasta!?

Zapraszamy na slajdowisko w piątek 26 listopada o godzinie 18.00 do Pałacyku "Sokół". Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze