Jak zachować się w razie „W” – czemu pierwsza pomoc jest tak ważna?

Od tego zacznij niesienie pomocy
Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Należy zatrzymać pojazd w bezpiecznej odległości, włączyć światła awaryjne i założyć kamizelkę odblaskową, jeśli jest dostępna. Następnie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy – na drogach krajowych i ekspresowych około 100 metrów za pojazdem, a w terenie zabudowanym około 30–50 metrów. Zapobiegnie to kolejnym kolizjom i stworzy bezpieczne warunki do udzielenia pomocy.
Po zabezpieczeniu miejsca wypadku należy ocenić stan poszkodowanego. Jeśli jest przytomny, trzeba nawiązać z nim kontakt, zapytać o jego samopoczucie i ewentualne dolegliwości. Warto uspokajać go i nie pozwalać mu się nadmiernie ruszać, zwłaszcza jeśli skarży się na ból kręgosłupa lub głowy. W przypadku widocznych ran należy zastosować środki opatrunkowe z apteczki i kontrolować stan poszkodowanego do momentu przyjazdu służb ratunkowych.
Co jeśli poszkodowany jest nieprzytomny?
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, kluczowe jest sprawdzenie, czy oddycha. Należy ostrożnie odchylić jego głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe, i obserwować przez 10 sekund, czy klatka piersiowa się unosi. Jeśli oddycha, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, aby zapobiec zadławieniu się własnymi wydzielinami. Jeśli nie oddycha, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), czyli wykonywanie 30 mocnych ucisków klatki piersiowej na głębokość około 5–6 cm, a następnie dwóch oddechów ratunkowych. Aby dowiedzieć się jak prawidłowo przeprowadzić RKO oraz nieść pomoc w nagłych przypadkach, skorzystaj z kursów pierwszej pomocy. Szczególnie polecamy kursy i szkolenia (także w formie VR) oferowane przez KGR.
Wezwij pomoc!
Równocześnie z udzielaniem pomocy należy jak najszybciej wezwać służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112. Dyspozytor pokieruje rozmową i poda dalsze instrukcje, dlatego ważne jest, aby mówić spokojnie i precyzyjnie określić miejsce zdarzenia oraz liczbę poszkodowanych.
Pamiętając o tych zasadach, można skutecznie pomóc osobom poszkodowanym w wypadku drogowym. Nawet jeśli nie ma się doświadczenia medycznego, szybkie działanie i zachowanie spokoju może uratować życie i zminimalizować skutki obrażeń.
Artykuł sponsorowany