Wydarzenia

Jak radzą sobie sklepy spożywcze po powrocie VAT na żywność?

Od 1 kwietnia 2024 roku powróciła 5% stawka VAT na żywność – tak zdecydowało Ministerstwo Finansów. Jak z tym poradziły sobie popularne sklepy spożywcze? Sprawdziliśmy to!

VAT na żywność w polskich sklepach spożywczych

Kwiecień dla polskich konsumentów nie rozpoczął się najlepiej. Z pierwszym jego dniem powróciła 5% stawka VAT na żywność. W trosce o portfele swoich klientów nie wszystkie duże sklepy spożywcze zmieniły ceny. Podwyżek nie wprowadziła największa sieć handlowa w Polsce, czyli Biedronka. Klienci tego marketu zapłacili w kwietniu za podstawowe produkty spożywcze tyle samo co w marcu, ponieważ sieć utrzymała regularne ceny brutto. Wyjątkiem było pieczywo od lokalnych dostawców oraz warzywa i owoce.

Taką samą decyzję podjął sklep Lidl, który w kwietniu pozostawił ceny wszystkich produktów objętych podwyżkami VAT 5 proc. na poziomie sprzed podwyżki. O podobnej decyzji poinformował sklep Aldi, który utrzymuje marcowe ceny na pieczywo, świeże mięso, masła, mleka, jaja, czy sery żółte. Z kolei Kaufland utrzymał w kwietniu ceny ponad 10 000 produktów na marcowym poziomie.

Zakupy spożywcze droższe od kwietnia

Eksperci są zgodni, że zniesienie zerowego VAT-u odczują polscy konsumenci. Mateusz Morawiecki podał wyliczenia, w których wskazuje, że statystyczna rodzina 2+2 zapłaci miesięcznie nawet 120 złotych więcej za żywność, a już dziś na codzienne zakupy spożywcze przeznacza miesięcznie około 2 tysiące złotych.

Z kolei prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński zauważył, że negatywne zmiany w postaci podwyższonego VAT-u odbiją się głównie na przedsiębiorcach prowadzących małe sklepy. To właśnie oni, w odróżnieniu od dużych dyskontów nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie cen, jakie obowiązywały jeszcze w marcu. Opinie klientów dotyczące sklepów można przeczytać w internecie. W sieci znajdziesz również najnowsze ogłoszenia o prace na stanowisku kasjer/sprzedawca oraz opinie samych pracowników na temat konkretnych pracodawców, np. tutaj: https://www.gowork.pl/opinie/pozostale-sprzedaz-detaliczna;kat.

Dla władzy utrzymanie zerowej stawki VAT wiązałoby się ze sporymi wydatkami, a dokładnie z obniżeniem wpływów budżetowych w wysokości prawie 3 miliardów złotych rocznie.

Dynamika cen żywności – co nas czeka?

Niestety, ale przywrócenie 5-proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe jest równoznaczne z podniesieniem dynamiki cen, który według prognozy nastąpi w drugim kwartale 2024 roku.

Ekonomiści dodają również, że ceny paliw również wpłyną na wzrost cen żywności, podobnie jak problemy w branży logistycznej, a mianowicie deficyt pracowników – magazynierów, pakowaczy czy kierowców zawodowych. Ze wszystkich kategorii towarów i usług konsumpcyjnych podwyżki najbardziej dosięgły napojów bezalkoholowych, cukru, jaj i warzyw. Polski handel zmaga się z wieloma problemami, w tym ze zbyt długim łańcuchu pośredników w sprzedaży żywności. Każdy z nich dokłada swoje marże, co winduje ceny żywności dla finalnych konsumentów. Nie bez znaczenia jest również to, że z miesiąca na miesiąc rosną ceny energii elektrycznej i gazu, a zamrożenie cen prądu i opłat za dystrybucję na poziomie obowiązującym w 2022 roku zostało przedłużone jedynie do 30 czerwca 2024 roku.

Tekst partnera

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *