Wydarzenia

Ile kosztuje franczyza biura podróży?

Franczyza biura podróży to ciekawa opcja dla osób, które chcą zacząć prowadzić biznes w branży turystycznej. Dzięki wsparciu doświadczonego partnera rozpoczęcie działalności jest dużo łatwiejsze, a dodatkowo – nie trzeba liczyć się na start z ogromnymi kosztami. Franczyza biura podróży wymaga bowiem nakładu własnego od około 15 do 30 tys. zł.

Franczyza to model prowadzenia działalności gospodarczej, w ramach którego jedna firma – znana na rynku od lat firma-matka o rozpoznawalnej marce – udziela innej firmie (początkującej firmie-córce) prawa do korzystania z jej znaku towarowego, modelu biznesowego, wsparcia marketingowego, z systemów sprzedaży czy szkoleń. Mówiąc inaczej – franczyzodawca udostępnia swoje sprawdzone i udane metody biznesowe, a franczyzobiorca korzysta z tych zasobów, prowadząc swoją własną działalność.

Franczyza biura podróży – dlaczego warto?

Branża turystyczna przetrwała pandemię COVID-19 i – mimo wojny na Ukrainie, rosnących cen paliw czy wysokiej inflacji – ma duży potencjał rozwoju. Polacy są zainteresowani zagranicznymi wakacjami i niestraszne im nawet wzrastające co rok ceny. W turystyce o sukcesie biznesowym firmy w dużej mierze przesądza jednak rozpoznawalność marki oraz zaufanie klientów, a o to trudno z początkującym biznesem. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zacząć karierę w branży turystycznej – przy wsparciu bardziej doświadczonego partnera – jest właśnie franczyza biura podróży.

Sprawdź TU – NAJLEPSZE warunki franczyzy biura podróży www.fostertravel.pl/franczyza/

Franczyza biura podróży – ile kosztuje?

Oczywiście decydując się na franczyzę biura podróży należy mieć świadomość, że – tak jak w każdym innym biznesie – potrzebne są środki na rozkręcenie działalności, choć w wielu przypadkach nie tak duże jak w sytuacji budowania marki od zera.

I tak – w zależności od sieci – decydując się franczyzę biura podróży należy uiszczać na rzecz franczyzobiorcy różnego rodzaju opłaty, ustalone w umowie. Mogą to być na przykład:

  • wstępna opłata franczyzowa – za dołączenie do sieci franczyzowej biura podróży,
  • bieżąca opłata franczyzowa – najczęściej w postaci określonego procenta wartości sprzedaży zrealizowanej przez franczyzobiorcę,
  • opłaty dodatkowe – np. za realizowane przez całą sieć franczyzową działania reklamowe.

Do tego dochodzą jeszcze kwestie organizacyjne, które mają dla franczyzodawców ogromne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o lokal oraz jego aranżację. Większość firm-matek z branży turystycznej ma co do lokalu konkretne wymagania. Dla przykładu – Fostertravel, jeden z największych franczyzodawców turystycznych, oczekuje od franczyzobiorcy lokalu o powierzchni około 25-30 metrów kwadratowych, z dobrym dojazdem, parkingiem, przy ulicy handlowej lub w centrum handlowym, z dużym oknem wystawienniczym, telefonem oraz stałym łączem internetowym. Do tego dochodzi jeszcze konieczność spójnej dla całej sieci aranżacji – mebli, elementów reklamowych, wyposażenia itp.

Szacuje się, że inwestycja zamyka się w kwocie około 15 tys. zł. Na 30 tys. zł koszty wstąpienia do sieci franczyzowej szacuje firma Wakacje.pl (cena wyposażenia lokalu oraz materiałów marketingowych), zaś biuro Itaka nie informuje o kosztach franczyzy, choć wymagania co do lokalu są bardzo podobne (minimum 25 metrów kwadratowych powierzchni, bezpośrednie wejście z pasażu lub ulicy, duża witryna, stałe łącze).

Co ciekawe, po przesłaniu wymiarów firma przygotowuje projekt podświetlonego kasetonu reklamowego – po zaakceptowaniu kosztów zwraca 50% ceny produkcji i montażu. Kilka lat temu na polskim rynku działały jeszcze sieci franczyzowe biur Neckermann i Multita – w pierwszym przypadku koszt dołączenia do niej wynosił około 50 tys. zł, a w drugim – 65 tys. zł. Jak już wspomniano, uruchomienie franczyzowego biura podróży wiąże się z inwestycjami na start – rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy to dużo? To już każdy zainteresowany musi ocenić sobie sam, uwzględniając wszystkie korzyści płynące z działania pod szyldem znanej, cenionej marki.

Tekst sponsorowany

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *