Dzieci i młodzież szczególnie narażone
Jak podaje PAP na stronach portalu Wirtualna Polska, Ilona Kotlewska, neurobiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreśla, że korzystanie z mediów społecznościowych ma mechanizm działania porównywalny do gier hazardowych. Zwraca uwagę na fakt, że dzieci i młodzież są grupą szczególnie narażoną na uzależnienie od social mediów. Dodatkowo, zauważa negatywny wpływ nadmiernego korzystania ze smartfonów na zdrowie młodych ludzi.
Kotlewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia, że „mechanizm korzystania z mediów społecznościowych jest podobny do grania w gry hazardowe”. Wskazuje na fakt, że oczekując na nowe komentarze i polubienia, odczuwamy ekscytację, która jest podobna do tej, jaką odczuwają gracze hazardowi.
„Kiedy czekamy na nagrody w postaci komentarzy czy lajków, w mózgu wydziela się więcej dopaminy i odczuwamy przyjemność” ? tłumaczy Ilona Kotlewska, neurobiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wskazuje, że dobry nastrój, który odczuwamy, jest wynikiem dostarczania do mózgu dawki dopaminy. Jest to uczucie uzależniające, które działa na nas podobnie jak hazard – opisuje naukowczyni.
Z danych Państwowego Instytutu Badawczego NASK z 2020 r. wynika, że nastolatki spędzają w sieci średnio niemal 5 godz. dziennie w dni powszednie, a w weekendy ponad 6 godz. 11 proc. młodych ludzi deklaruje, że jest aktywna w sieci przez ponad 8 godz. każdego dnia, 17 proc. z nich korzysta intensywnie z sieci po godzinie 22. Te statystyki mogą być jednak znacznie wyższe w okresie wakacyjnym.
„Młodzi ludzie sami mówią, że jak siedzą zbyt długo w mediach społecznościowych to potem są zmęczeni, nic ich nie cieszy. Układ nerwowy przyzwyczaja się do częstych dawek dopaminy i serotoniny i po pewnym czasie dla osiągnięcia efektu przyjemności potrzebuje ich zwiększenia. Prawdziwy świat jest wtedy za wolny, za mało kolorowy i już nas nie cieszy” ? podkreśla Kotlewska.
W odpowiedzi na te problemy, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w czerwcu uruchomiła kampanię społeczną. Jej celem jest zwrócenie uwagi na konieczność świadomego korzystania z mediów społecznościowych i edukacja w tym zakresie.