Wydarzenia

Dialog młodzieżowy w małej ojczyźnie. Debaty Oksfordzkie

Ósmoklasiści z czterech gminnych szkół podstawowych spotkali się 17 stycznia w Pałacyku Sokół by debatować. A wszystko to w ramach pierwszego spotkania szkoleniowo-warsztatowego projektu „Dialog młodzieżowy w małej ojczyźnie. Debaty Oksfordzkie”. Uczestniczyli w nim uczniowie: Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance, Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim, Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rzozowie i Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

Spotkanie prowadził trener Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców pan Jakub Kozłowski, mistrz Polski Debat Oksfordzkich oraz wielokrotny sędzia Akademickich Mistrzostw Debat Oksfordzkich, który w przystępny i ciekawy sposób zapoznał młodzież ze specyfiką i zasadami prowadzenia dyskusji w formacie debaty oksfordzkiej.

Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in., iż debata oksfordzka to uporządkowana forma dyskusji, której celem jest przekonanie do stanowiska swojej drużyny. Debata ma ściśle określone reguły. Dzięki temu ludzi uczą się kulturalnej dyskusji opartej na szacunku dla oponentów i zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie bez przerywania. To ważne zarówno w rozwoju indywidualnym mówców, jak i dla poziomu debaty publicznej. Debatowanie ma wpływ na rozwijanie wiele ważnych kompetencji przemawiającego – między innymi umiejętność autoprezentacji, radzenia sobie z tremą, współpracy w grupie, krytycznego myślenia. Esencją debaty jest merytoryczna dyskusja na argumenty, dlatego debatanci powinni umieć zarówno argumentować, jak i osłabiać argumenty oponentów. Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do zajęć w formie warsztatowej. Pracując w czteroosobowych grupach przygotowywali się do debaty. Pierwsze próby debatowania –pełne wrażeń i emocji – zakończyły się sukcesem. Młodzi adepci tej metody znakomicie poradzili sobie w nowej sytuacji wykazując się kreatywnością i adekwatnym reagowaniem na pojawiające się w dyskusji argumenty.

Spotkanie bardzo podobało się młodzieży, czego wyrazem były wysokie oceny i słowa uznania. Organizatorzy spotkania – Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie i Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance – zapraszają na kolejne spotkania, podczas których młodzież pozna tajniki sztuki argumentacji oraz wystąpień publicznych.

Źródło: ZPO w Kopance / Biblioteka Pedagogiczna / UMiG

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *