Czy sztuka i dokumentacja mogą iść w parze?
Czy sztuka i dokumentacja mogą iść w parze? Okazuje się, że świetnie się dopełniają. Mogliśmy się o tym przekonać podczas wernisażu twórczości Grzegorza Ostrogórskiego, który odbył się w Pałacyku „Sokół” 27 września 2024 r.
Zatytułowana wystawa „Piórkiem i węglem” była nie tylko okazją do zapoznania się z dorobkiem artystycznym skawińskiego artysty, ale również cenną lekcją historii. Grzegorz w swoim życiu jak i twórczości nieustannie przeplata pasję do odkrywania tajemnic i faktów z przeszłości naszego Miasta z dokumentacją twórczą Skawiny i portretowaniem jej mieszkańców. Jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności nie kończy się na sztuce – jest również aktywnym popularyzatorem historii Skawiny, założycielem grupy DAWNA SKAWINA, która zajmuje się dokumentowaniem i promowaniem przeszłości naszego miasta
Fakt, że miasto jest największą inspiracją dla artysty sprawił, że to człowiek „bohater tego Miasta” stał się kolejnym ważnym tematem jego twórczości. Podczas wernisażu zaprezentowanych zostało ponad trzydzieści portretów postaci znanych ze świata, a także i tych znanych nam z ulicy. Każdy portretowany jest dla artysty nową historią i nową inspiracją. Specjalnością artysty są szybkie portrety wykonywane węglem, co sprawia, że często można go spotkać na ulicach miasta, tworzącego na żywo.
A jak to się zaczęło?
Grzegorz Ostrogórski to interesująca postać, którego życiorys łączy pasję do technologii z twórczym zacięciem artystycznym. Urodzony w 1978 roku rodowity mieszkaniec Skawiny, z wykształcenia jest informatykiem, co doskonale harmonizuje z jego wczesnymi fascynacjami grafiką komputerową oraz tworzeniem gier.
Jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się w sposób zupełnie nieplanowany. W 2008 roku, podczas remontu swojego mieszkania, postanowił wykorzystać jedno z pomieszczeń jako płótno do swojego pierwszego muralu. To doświadczenie zainspirowało go do dalszej eksploracji sztuki. Wkrótce potem, podczas zakupów w sklepie budowlanym, zauważył stoisko z materiałami plastycznymi. W impulsywnym odruchu nabył blok rysunkowy i węgiel, co stało się początkiem jego przygody z rysunkiem. Pierwszym jego dziełem był portret ślubny, który dał początek serii eksperymentów z różnymi technikami, od akwareli po malarstwo olejne. Od 2020 roku Grzegorz związał się z Królewską Grupą Artystyczną, działającą pod patronatem Stowarzyszenia Seniorów i Juniorów KW Wielkie Drogi. Dzięki tej współpracy jego prace były prezentowane na licznych wystawach. Dodatkowo współtworzy „Przystań Floriańską” – przestrzeń na rynku w Skawinie, gdzie regularnie wystawia swoje prace.
Grzegorz Ostrogórski to artysta pełen pasji, który łączy w sobie miłość do sztuki i technologii, pozostawiając trwały ślad zarówno w świecie cyfrowym, jak i artystycznym. Można go również śledzić online, gdzie dzieli się swoją twórczością na własnym kanale YouTube.
Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHBqjBKbAp
Karolina Kozanecka, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński