Kultura

Brass Riders rozkołysze skawiński rynek

CKiS ma przyjemność po raz kolejny zaprosić na koncert fantastycznego, energetycznego i rozrywkowego kwartetu blaszanego Brass Riders w składzie: Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski – puzoniści oraz Jarosław Jastrzębski – tubista, którzy rozkołyszą nas genialnymi kompozycjami z polskich filmów i seriali.

Polski film może pochwalić się współpracą z najlepszymi kompozytorami, szczególnie z nurtu jazzowego, którzy stworzyli nieśmiertelne szlagiery, podbijając tym samym popularność samego obrazu. Muzyka zresztą ma tę przewagę nad filmem, że może istnieć samodzielnie i tak też jest w przypadku kompozycji Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza do seriali „Stawka większa niż życie”, „Alternatywy 4” czy „Janosik”. Czym by były „Polskie drogi” bez muzyki Andrzeja Kurylewicza, a przygody porucznika Borewicza bez genialnego tematu Włodzimierza Korcza? Cóż lepiej oddaje klimat 20-lecia międzywojennego niż fantastyczne swingujące nuty Henryka Kuźniaka z „Vabanku” i przygód detektywa Bednarskiego?

„Polska muzyka filmowa w aranżacji na kwartet blaszany” to niepowtarzalny ze względu na dobór repertuaru projekt, mający na celu upowszechnienie dorobku polskich twórców muzyki filmowej. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Stolarczyk, uznany polski puzonista, prowadzący bardzo ożywioną działalność artystyczną w kraju i zagranicą. Artysta wybrał utwory cenionych polskich twórców muzyki filmowej, które zostaną zaprezentowane w aranżacjach na kwartet blaszany, stworzonych przez niego na potrzeby tego projektu.

Zainteresowanie muzyką kameralną oraz chęć doskonalenia umiejętności gry zespołowej zaowocowało powstaniem w roku 2019 kwartetu blaszanego Brass Riders, który tworzą wybitni instrumentaliści: Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski – puzoniści oraz Jarosław Jastrzębski – tubista. Wszyscy członkowie kwartetu ukończyli wiodące europejskie uczelnie muzyczne. Aktualnie są artystami Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Kunszt artystyczny muzyków kwartetu Brass Riders jest doceniany przez inne, znaczące zagraniczne zespoły muzyczne, co prowadzi do efektywnej współpracy między nimi.

Wyjątkową wartością grupy Brass Riders są autorskie aranżacje jednego z jej członków – Tomasza Stolarczyka. Dzięki nim kwartet z powodzeniem odnajduje się w szerokim, różnorodnym repertuarze. Warto wspomnieć, że w roku 2022 Tomasz Stolarczyk otrzymał Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w którego ramach powstał projekt ?Polska muzyka filmowa w aranżacji na kwartet blaszany?. Jest to niepowtarzalny – z uwagi na dobór repertuaru – projekt, który ma na celu upowszechnianie dorobku wielu polskich twórców muzyki filmowej. Kreatywność, zaangażowanie, artystyczna dojrzałość muzyków kwartetu oraz jego nietypowy skład zapewniają odbiorcom wyjątkowe wrażenia. Na dorobek zespołu Brass Riders składa się częsty udział w festiwalach i koncertach zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz nawiązanie współpracy z wybitnymi współczesnymi muzykami. Obecnie zespół związany jest ze Stowarzyszeniem ArtMusicArtist. Muzycy są Artystami firmy XO Brass.

CKiS zaprasza w sobotę 15 lipca na skawiński Rynek o godzinie 19.00.

Wstęp wolny.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *