Uncategorized

Bociany opuszczają nas… wcześniej

Na profilu „Lasów Państwowych” na Facebooku pojawiła się nowa informacja. W najnowszym wpisie leśnicy podzielili się obserwacjami dotyczącymi bocianów białych. Zauważyli, że te majestatyczne ptaki rozpoczęły swoją coroczną wędrówkę do Afryki nieco wcześniej niż zwykle. Jak podaje „o2” i Wirtualna Polska, prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu potwierdził tę obserwację w rozmowie z Polską Agencją Prasową, zauważając, że „W tym roku wszystko jest inaczej”.

„Lasy Państwowe”, korzystając z platformy mediów społecznościowych, podkreśliły, że bociany białe w tym roku wyruszyły na swoją podróż do Afryki nieco wcześniej niż zazwyczaj. Wpis na Facebooku zawierał również informacje o zjawisku zwanym „bocianimi sejmikami”. To specyficzne zgrupowania bocianów, które żerują razem w jednym miejscu. Może ich być od 50 do nawet 100 osobników. Warto zauważyć, że miejsca, w których odbywają się sejmiki, ptaki wybierają instynktownie.

W treści wpisu zwrócono uwagę, że takie zachowanie jest częścią przygotowań bocianów do opuszczenia swojego miejsca lęgowego i wyruszenia w podróż do ciepłych krajów, gdzie przeczekać mogą europejską zimę. Nie chodzi tu jednak o to, że bociany nie znoszą zimna – są na nie odporne. Jak czytamy w wpisie, „Chodzi tu o pokrywę śnieżną, która uniemożliwia im stały dostęp do pokarmu. Wrócą do nas wraz z nadejściem wiosny”.

Warto jednak zaznaczyć, że to dorosłe ptaki, które nie miały lęgów lub je utraciły – najczęściej z powodu drapieżników, walk z innymi bocianami lub z powodu warunków pogodowych i innych przyczyn losowych (takich jak upadek słupa z gniazdem, burze, gradobicia) – odlatują jako pierwsze.

Daty odlotów różnią się w zależności od regionu Polski. Ptaki z południowego zachodu kraju, czyli ze Śląska, zaczynają swoją podróż najwcześniej. Następnie ruszają bociany z północy, a najdłużej z nami zostają ptaki ze wschodu. Profesor Tryjanowski zauważa, że na wschodzie Polski populacje bocianów są gęstsze, co zwiększa prawdopodobieństwo zauważenia „spóźnialskich”.

Podczas swojej wędrówki, bociany lecą na wysokości od 1 do 1,5 km, z prędkością od 50 do 70 km na godzinę. Każdego dnia pokonują odległość około 150-200 km. Przed nimi jest trudna podróż na odległość nawet kilkunastu tysięcy kilometrów.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *