Kultura

XIX Skawiński Tydzień Teatralny. To jeszcze nie wszystko!

Trwa XIX Skawiński Tydzień Teatralny, z tej okazji dla wszystkich amatorów spotkań teatralnych CKiS przygotował aż dziesięć spektakli. Maraton rozpoczął się w niedzielę 16 czerwca, a skończy finałowym pokazem gościa tegorocznego Tygodnia Teatralnego – Piotra Cyrwusa.

Czwartek, 20 czerwca, godz. 17.00

Ostatni spektakl dedykowany dzieciom zobaczymy w czwartek, 20 czerwca. Zapraszamy na godzinę 17.00, by zobaczyć spektakl „ZOO” nagrodzony wyróżnieniem podczas tegorocznych, powiatowych eliminacji 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. Twórcą scenariusza i reżyserem w jednej osobie jest Katarzyna Polus. Dzieciaki z Teatru „Mrówy” reprezentujące Centrum Kultury i Sportu w Skawinie opowiedzą o uroczych perypetiach słonia, który zgubił swoją trąbę. Cała gromada zwierząt zaangażuje się, aby wyratować słoniątko z opresji. Zabawnie, ujmująco, tanecznie… Dodatkowo odtwórczynie ról Lwa i Królika otrzymały wyróżnienia aktorskie podczas  V Gminnego Festiwalu Form Teatralnych MELPOMENA.

W spektaklu wystąpią: Martyna Budzyńska, Lara Dovnar, Adriana Janiszewska, Lena Nawracaj, Zofia Piłat, Sara Solak, Sonia Solak, Julia Wcisło, Anna Wyka, Hanna Almert, Hanna Knapik, Blanka Kara, Olga Suder, Antonina Pituch.

WSTĘP WOLNY.
NA SPEKTAKL OBOWIĄZUJE REZERWACJA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK pod nr tel. 12 276 34 64

Czwartek, 20 czerwca, godz. 20.00

Wieczorem scenę oddajemy naszym pierwszym Gościom. Grupa Teatralna „Glutaminian Sodu” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu wystąpi ze spektaklem Klaun” powstałym w oparciu o scenariusz: Pavla Kohouta, w tłumaczeniu Krystyny Krauze. Spektakl wyreżyserował znakomity duet: Agnieszka Wołoszyn i  Maciej Nabiałek; reżyseria mimów: Urszula Babiuch.
Wystąpią: Mikołaj Smentek, Maciej Maj, Maja Banasik, Amelia Grzanka, Marta Kochanowska, Wiktoria Burdziakowska, Patryk Smentek, Hanna Filus, Inga Czarnu, Lena Mizgier, Lena Pęgiel, Milena Pieniążek, Eliza Ślusarek, Judyta Podesek, Karolina Jakubas, Weronika Gałka.

„Klaun” to jedna z najlepszych sztuk znanego czeskiego dramaturga i dysydenta Pavla Kohouta. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów europejskich i amerykańskich. Ówcześni realizatorzy cenili ją ze względu na jej antytotalitarny wydźwięk, ale okazuje się, że także dziś tekst sztuki zawiera wiele aktualnych aluzji społecznych i politycznych. To uniwersalna opowieść o mechanizmach przemocy i dominacji.

Akcja sztuki rozgrywa się w cyrku – miejscu szczególnym, gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją. Poznajemy historię klauna Augusta, który ma jedno marzenie. Jest nim tresura lipicanów – najbardziej arystokratycznej rasy koni. Ich tresura zarezerwowana jest wyłącznie dla dyrektora cyrku. W swej naiwności August wchodzi w niebezpieczną grę z dotychczasowym dyrektorem Holzknechtem. Ten nie ma zamiaru oddać władzy i obmyśla okrutny podstęp…
Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.
Spektakl biletowany.

Piątek, 21 czerwca, godz. 20.00

Wieczorem, piątkową scenę również oddajemy we władanie zaprzyjaźnionemu z Maską i Centrum, Teatrowi BYNAJMNIEJ z Wielickiego Ośrodka Kultury. W Ich wykonaniu zobaczymy „Zemstę” Aleksandra Fredry, ale znając reżysera Pawła Buszewicza, na pewno nie będzie to jej klasyczne wydanie. Teatr Bynajmniej postanowił sprawdzić, jak bardzo zmieniło się nasze społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Czy w dzisiejszych czasach wciąż na swojej drodze można spotkać porywczych choleryków, którzy najpierw działają, a dopiero potem myślą? Czy w dalszym ciągu otaczają nas karierowicze, dla których pobożność jest strategią polityczną, ale chętnie utopiliby bliźniego w łyżce wody? Czyż nie rozbrajają nas swą śmiesznością mitomani i gawędziarze? Czy nie brakuje młodych ludzi, którzy swoim urokiem osobistym wkradają się we względy kobiet, by po osiągnięciu celu zniknąć z ich życia i zatrzeć ślady?

Zdaje się, że aktorzy Teatru Bynajmniej znaleźli odpowiedź na wszystkie te pytania, bo przecież gdybyśmy nie rozpoznawali nadal wśród siebie tych bohaterów, sztuka Fredry już dawno przestałaby nas bawić!

Kim byliby dzisiaj bohaterowie Zemsty Aleksandra Fredry? Nie ma już szlacheckich urzędów, folwarków, sarmackiej rzeczywistości. Nie jest tak łatwo wymachiwać szablą, decydować o losie bratanicy, strzelać z gwintówki do sąsiada. Zmieniła się struktura naszego społeczeństwa, ale czy tak bardzo zmieniły się charaktery? Czy nie ma porywczych choleryków, którzy najpierw działają,  a dopiero potem myślą? Karierowiczów, dla których pobożność jest strategią polityczną, ale chętnie utopiliby bliźniego w łyżce wody? Rozbrajających swą śmiesznością mitomanów-gawędziarzy z ciemną przeszłością i wątpliwą moralnością, dających się łatwo wykorzystać jako posłuszne narzędzie, bo ktoś ma na nich „haka”? Młodych ludzi wkradających się we względy kobiet, by po osiągnięciu celu zniknąć z ich życia i zatrzeć ślady? Szantażu, podwójnej gry, przekombinowanych intryg? Gdybyśmy nie rozpoznawali nadal wśród siebie tych bohaterów, sztuka Fredry już dawno przestałaby nas bawić. A dlatego, że przede wszystkim bawi, każe czasem przymknąć oko na pokłady zła ukryte pod ładnymi pozorami. Każe nawet czasem uwierzyć w te pozory, dla złudnej pociechy, że i z węża można sporządzić lekarstwo.
W spektaklu zobaczymy: Paulinę Bartnicką-Wajdę, Marię Buszewicz, Aleksandrę Chwastek, Urszulę Kanię, Michała Chytkowskiego, Mateusza Dudę, Mikołaja Tybulczuka.
Scenografia: Szymon Nowak; Muzyka: Mikołaj Tybulczuk; Światło: Szymon Nowak; Reżyseria: Paweł Buszewicz.
Spektakl biletowany.

Innym niż zwykle dniem zakończymy Finał Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.
W tym roku po raz pierwszy zgodnie z nazwą  wydarzenia – spektakle zaprezentujemy przez siedem dni 🙂 Prezentacje rozpoczęliśmy spektaklem niedzielnym, a zakończymy w sobotę teatralną ucztą. Zatem wspaniałym zwieńczeniem naszego tygodniowego święta teatru będzie monodram Piotra Cyrwusa, na który zapraszamy 22 czerwca o godz. 20.00
Zobaczymy „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, spektakl powstały na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego pod tym samym tytułem.
Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jest jednak nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?

Piotr Cyrwus – aktor, reżyser. Ukończył wydział aktorski w PWST w Krakowie. Związany m.in.: z teatrami Polskim w Warszawie, Jaracza w Łodzi, STU w Krakowie, Starym im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, Komedia w Warszawie. Współpracował z takimi reżyserami jak: Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Jasiński, Fred Apke czy Steven Spielberg.

INFORMACJE:

Wszystkie wydarzenia STT odbywać się będą w sali teatralnej Pałacyku „Sokół”, Skawina, ul. Mickiewicza 7.
Dodatkowych informacji udziela Dział Realizacji Projektów Kultury, z siedzibą w Pałacyku „Sokół” pod nr tel. 12 276 34 64.

Cena biletów:
– 30 zł  – na wieczorne spektakle w dniach 16, 18-21 czerwca
– na monodram Piotra Cyrwusa w dn. 22 czerwca
bilet normalny – 80 zł od osoby
bilet ulgowy – 70 zł od osoby dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Skawińskiej i Ogólnopolskiej Karty Seniora

Bilety na wieczorne spektakle (z wyłączeniem spektaklu NIEDOPASOWANE) do nabycia w kasie Basenu Camena (parter)  od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 21:00 , w Pałacyku „Sokół” w dniu spektaklu bezpośrednio przed wydarzeniem, tj. na godzinę przed spektaklem.

Liczba miejsc ograniczona!

Serdecznie zapraszamy, atmosfera niewątpliwie będzie gorąca… a różne będą tego powody 😉 Do zobaczenia!

Marta Tyrpa, źródło: CKiS

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *