Wydarzenia

16 sołectw świętowało dożynki

W sobotę 2 września rolnicy z naszej gminy i z całego powiatu krakowskiego świętowali podczas powiatowo-gminnych dożynek. Na wydarzenie przyjechali m.in. minister Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Łukasz Smółka, starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, przedstawiciele parlamentu: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, posłowie: Małgorzata Wasserman i Ireneusz Raś oraz władze samorządowe gminy Skawina. Nie zabrakło również przedstawicieli miast partnerskich Skawiny, którzy przybyli by świętować 15-lecie współpracy gminy Skawina z ukraińskimi Peremyszlanamy.

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. W tym roku przedstawiciele 17 gmin powiatu krakowskiego oraz 16 sołectw reprezentujących naszą gminę dziękowało za plony podczas uroczystej mszy św. w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzozowie.

Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na boisko LKS Rzozovia w barwnym korowodzie dożynkowym. Dożynki to czas radości, podziękowań i wspólnej zabawy ale również okazja do zaprezentowania swojego dorobku. W tym roku gmina Skawina gościła delegacje z wszystkich gmin powiatu krakowskiego, mogliśmy zatem podziwiać różnorodność i bogate dziedzictwo kulturowe całego naszego regionu.

Aby tradycji stało się zadość podczas dożynek zarówno nasze sołectwa jak i przedstawiciele przybyłych delegacji zaprezentowało i wzięło udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Uczestnicy tegorocznych dożynek bogactwo naszej gminy mogli poznać również dzięki stanowiskom przygotowanym przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalne organizacje pozarządowe.

Podczas dożynek prezentowali się m.in.: Komenda Powiatowa Policji, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Blisko Krakowa – Lokalna Grupa Działania, Stowarzyszenie Seniorów i Juniorów Królewskiej Wioski – Wielkie Drogi, Małopolski Związek Pszczelarzy, Dworski Spichlerz i Lokalny Rolnik – Skawina, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwo Powiatowe w Krakowie – stoisko klimatyczne projektu LIFE-IP EkoMałopolska dla klimatu, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, Muzeum Regionalne w Skawinie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Pasieka Szeligów, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kruszynki” oraz Stowarzyszenie Nasz Radziszów.

O oprawę muzyczną tegorocznych dożynek zadbała, jak co roku, Kapela Ludowa z Radziszowa, a wieczorem na swój koncert zaprosił zespól LOKA, który zaprezentował swoje największe przeboje.

Dożynki powiatowo-gminne w Rzozowie zostały zorganizowane przez: Starostwo Powiatowe w Krakowie, Gminę Skawina oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Źródło: UMiG

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *