Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 9665 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 12 wrz 2018, 20:10

W nocy w Skawinie nie kupisz alkoholu

W nocy w Skawinie nie kupisz alkoholu

W Skawinie przez siedem dni w tygodniu od 22:00 do 5:00 nie kupicie alkoholu. Zakaz będzie obowiązywać od 19 września. Taką decyzję podjęli radni na ostatniej sesji rady miejskiej. To efekt skarg mieszkańców.

- Na podstawie wypowiedzi policji i straży miejskiej na debatach, które były organizowane w radzie miejskiej, zauważyliśmy, że alkohol jest powodem wielu nieszczęść, które miały miejsce przez ostatnie 4 lata w Skawinie. Chodzi o 2 zabójstwa, gdzie alkohol miał na nie wpływ. Jest szeroki dostęp do napojów wyskokowych, który prowadzi do tego, że mieszkańcy skarżą się, że są w nocy nękani, że są burdy, awantury i jest zaśmiecany teren - mówi radna Grażyna Koń.

Zapytaliśmy, dlaczego zakaz ma być tak radykalny, czy nie lepiej złagodzić go i zezwolić na nocną sprzedaż alkoholu w weekend. Radna przyznaje, że było to przedmiotem dyskusji, ale zdecydowano się na pełen zakaz. - Wszystkie te burdy głównie mają miejsce w weekendy, kiedy młodzież wraca z imprez. Doszliśmy do wniosku, że skoro skargi są głównie z soboty to niedzielę, to nie zrobimy wyjątków w tej kwestii - mówi radna.

Nocna prohibicja na terenie gminy może zarówno ułatwić życie w Skawinie, jak i je utrudnić, wszystko zależy od punktu widzenia. Nie da się jednak nie zauważyć, że zakaz ten na pewno uderzy w przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy całodobowe oraz w okoliczne stacje benzynowe (w nich również będzie obowiązywała nocna prohibicja). - Strach może mieć wielkie oczy i gdy wprowadzano zakazu handlu w niedzielę wydawało się, że to "rozłoży" naszą gospodarkę, tak się jednak nie stało. Wydaje mi się, że przedsiębiorcy sobie poradzą - argumentuje Grażyna Koń.

Zapytaliśmy również, czy nocna prohibicja na pewno rozwiąże problem zbyt dużego spożywania alkoholu wśród nie tylko mieszkańców Skawiny, ale też Polaków. - Oczywiście mogą pojawić sie wtedy tak zwane meliny. One nie są jednak problemem rady, to policja powinna je kontrolować. Życie pokaże, bo teraz nie ma co gdybać.

Nasz reporter przespacerował się po parku miejskim i zapytał mieszkańców, czy popierają wprowadzenie prohibicji w Skawinie. Większość z nich zgodziła się, że nocne libacje alkoholowe pod sklepami na pewno są uciążliwe i przyznali, że prohibicja będzie przede wszystkim ciosem skierowanym w stronę alkoholików oraz osób, których nie stać na imprezy w lokalach albo u siebie w domu. Porządnym mieszkańcom nie powinno to utrudnić życia, bo przed zaproszeniem do siebie znajomych kupią więcej alkoholu.

Z drugiej strony zapytani przez nas skawinianie byli przekonani, że na pewno powstaną "meliny" i prohibicja nie załatwi ostatecznie problemu hałasów w nocy i pijanych ludzi na ulicach.

Próbowaliśmy poprosić o komentarz Eugeniusza Zająca, przewodniczącego Komisji Spraw Obywatelskich rady miejskiej w Skawinie, która opracowała projekt uchwały dotyczący nocnej prohibicji. Pan radny odebrał telefon od naszego reportera, po czym rozłączył się, gdy usłyszał, kto dzwoni. Mimo wielokrotnych telefonów i smsów z prośbą o kontakt, nie oddzwonił, nie odebrał, nie odpisał.

Całą dyskusję radnych możecie zobaczyć i usłyszeć tutaj (2:09:00):

http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16595&menu_id=415

Dyskusja nad poprawkami (2:55:16):

http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16795&menu_id=415

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (29)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Typowy Janusz | Dodane: Piątek, 30 lis 2018, 01:59

Alkohol mam gdzieś, zapalił bym i nie ma gdzie kupić .

Autor: Stefan | Dodane: Sobota, 29 wrz 2018, 00:53

@Skaw dokładnie. Tylko dziadom sie ****a nie chce patrolować miasta... Gdzie egzekwowanie prawa "Zakaz spożycia osobom poniżej 18 roku życia i pod wpływem alkoholu.". Dlaczego ****a wrzuca się wszystkich do jednego worka... Tym urzędasom w głowach się *******i. Trzeba tego Zająca odsunąć od koryta.

Autor: Skaw | Dodane: Wtorek, 18 wrz 2018, 17:25

""- Na podstawie wypowiedzi policji i straży miejskiej na debatach"" A może Straż Miejska i Policja zamiast się wypowiadać zaczną patrolować miasto to nie będzie burd

Autor: www | Dodane: Poniedziałek, 17 wrz 2018, 14:05

Do Mona sama jestes idiotką całkowity zakaz sprzedaży alkoholu to bardzo dobry pomysł. Jeśli będziesz musiała korzystać z "MELIN" to powinnaś udać się na odwyk!. Normalni ludzie a nie patole nie kupią w MELINACH.

Autor: Mona | Dodane: Poniedziałek, 17 wrz 2018, 07:44

Idioci. Powstaną meliny. Na obrzeżach Skawiny będzie można kupić. Dobrze, że będą wybory bo radni do wymiany!

Autor: Piotr | Dodane: Sobota, 15 wrz 2018, 10:42

''Sprytny sposób, by ominąć nocną prohibicję w Olsztynie'' - http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,23921552,sprytny-sposob-by-ominac-nocna-prohibicje-w-olsztynie.html#BoxLokKrajLink

Autor: XxD | Dodane: Piątek, 14 wrz 2018, 17:21

Bardzo dobrze... wieczorem pijana mlodziez panoszy sie z maczetami po oaiedlach. Przynajmniej moze bedIe bezpieczniej. A jak komus zalezy to sobie wczesniej kupi. Bez alkoholu da sie zyc! ;) bravo Skawina!

Autor: piotrek | Dodane: Piątek, 14 wrz 2018, 16:43

spowoduje to tylko wiecej pijanych kierowcow na drogach w nocy, bo napic sie trzeba wiec beda jedzic do calodobowego naprzeciwko niedzwiedzia (bo to juz kraków jest)albo do sidziny do sklepów

Autor: Janusz i Grażyna | Dodane: Piątek, 14 wrz 2018, 02:50

Janusze jak zwykle narzekają a prawda jest taka że za parę tygodni nikt już o tym nie będzie dyskutował no ale polaczkom nigdy nie dogodzi heh

Autor: Londyn | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 16:53

do "Skawinianin" Kup sobie ALKOHOL który lubisz i wypij w domu sam lub ze znajomymi jak zdrowi ludzie :)) Zakaz sprzedaży alkoholu po 22 jest ograniczeniem ale to działa tak jak z ograniczeniem prędkości na drodze np do 70 km/h - służy i Tobie i Ogółowi :)) a skoro SKAWINA ma problem z przemocą i patologią i czytamy tutaj że Policja, Burmistrz i inne władze nie dają rady to działanie Radnych Bardzo Dobre! SKAWINA powinno kwitnąć, błyszczeć i pachnieć a jest bardzo kiepsko - ale sami za to odpowiadamy! ZMIENIAJCIE SIĘ NA LEPSZE !! BRAWO SKAWINA !!!

Autor: skawinianins | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 15:45

Człowiek wraca z pracy wytyrany, stwierdza ze napiłby się piwa po powrocie do domu a tu dupa, bo wszechwładza wymysliła se zakaz. Zakazy, nakazy, a życie i tak swoje. Będzie reaktywacja melin i kolejne zatargi mieszkańców w ich pobliżu. Nastepnie akcja likwidacji melin i sie żule wyniosą do lasu, człowiek pojdzie na spacer a tam leśna melina. I co wtedy? Patrole w lasach...? Paranoja

Autor: Przyszły burMISTRZ | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 15:34

brawo Radni jakiś porzadek w koncu musi zapanować:) a komentarze typu bedzie kwitł czarny rynek świadczy tylko o nas polakach jakim jesteśmy narodem. w zachodnich krajach bali by sie tak pomysleć, a co dopiero zrobić !!!!

Autor: Dominik | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 13:30

Patrząc na to co dzieje się na osiedlach po nocach, gdy bandy pijaków przemykają po kolejne butelki, hałasując po drodze i budząc ludzi, uważam, że inicjatywa jest bardzo odważna i potrzebna. Natomiast martwi mnie jednak postawa Pana Radnego Zająca, bo nie ma usprawiedliwienia dla olewania lokalnych dziennikarzy, działających w interesie mieszkańców. Prawda jest taka, że gdyby nie portale takie jak Skawina24 to nikt Radnym by na rączki nie patrzył.

Autor: xyz | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 12:10

Do Londyn: Dokładnie tak, przecież nie chodzi o zrobienie problemu "zwykłym ludziom", tylko tej patologii. Mam tą nieprzyjemność mieszkać w okolicy takiego monopolowego i to co dzieje się wokół i w dzień i w nocy woła o pomstę do nieba. Nie rozumiem dlaczego "zwykły" obywatel ma mieć problem z dojściem do domu, bo wokół takiego sklepiku siedzi mnóstwo rozdartej patologii, która zakłóca ciszę nocną, pije wokół sklepu, brudzi. My mamy się do nich dostosowywać czy oni do nas? Nie pracują, nie uczą się (bo często jest to młodzież w wieku od16-25lat), ale na alkohol, narkotyki, papierosy jest. My wszyscy jako społeczeństwo dopłacamy do takich patologii. Czy tak to ma wyglądać?

Autor: Porządny Obywatel | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 11:14

Jako Porządny Obywatel chciałbym zauważyć, że czas wyborów zbliża się wielki krokami ale co poniektórzy radni tacy jak Przewodniczący Komisji Spraw Obywatelskich Pan EUGENIUSZ ZAJĄC i jego zastępca Pani GRAŻYNA KOŃ zamiast się promować to strzelają sobie w kolano proponując tak radykalne rozwiązania a zarazem ograniczając swobodę w dokonywaniu wyboru mieszkańcom Skawiny. Chciałbym zauważyć, że sprytny Pan ZAJĄC wykorzystał w tej sprawie swojego zastępcę, aby stać się bardziej anonimowym dlatego też nie było go na pierwszym czytaniu na sesji i nie odbiera telefonów, żeby nie być kojarzony z zakazem, którego był autorem. Chciałbym zaznaczyć, że Pan EUGENIUSZ ZAJĄC jest radnym od CZTERECH KADENCJI i należało by mu ulżyć honorując go CZERWONĄ KARTKĄ w przyszłych wyborach, żeby wreszcie poszedł na zasłużoną emeryturę i mógł ukryciu przed sąsiadami na świeżym powietrzu niestety przed 22:00 chlapnąć kieliszeczek na zdrowie. PS. NIKT JESZCZE W NASZEJ GMINIE NIE ZASIADAŁ PIĘĆ KADENCJI W RADZIE MIEJSKIEJ I UWAŻAM, ŻE NALEŻY DOCHOWAĆ TRADYCJI, TAKŻE DO DZIEŁA PORZĄDNI OBYWATELE!!!

Autor: Londyn | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 09:50

Jak tak dobrze macie to czemu w sklepach monopolowych macie kraty? Na Bukowskiej w sklepie Promilek kupujesz w nocy jak małpa z klatki widać problem jest i do tego jakieś zabójstwa czy napady i młodzi pijani z maczetami biegają? Wtf? Gdzie policja i co robi? Po 21 na ulicach nie na prawie nikogo i miasto wyglada jak wymarłe, nic się tam nie dzieje dobrego jedynie bieda i pijaństwo, ci co mieli głowę na karku dawno wyjechałi reszta sami widzicie. Zakaz na pewno nie dotknie normalnych ludzi z barkiem i lodówka w domu tylko patologie co pije browary pod sklepami czy blokami, Ci co maja alkohol w domu na kanapie wypiją wygodnie przed telewizorem. BRAWO SKAWINA !!

Autor: aaa | Dodane: Czwartek, 13 wrz 2018, 07:44

Radio ZET Radni Krakowa uchwalili zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w godz.22.00 do 6.00 w dzielnicy Stare Miasto i Kazimierz.

Autor: Xxx | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 23:43

Temat kontrowersyjny. Zakaz sprzedaży od 22, moim zdaniem (i na pewno nie tylko) jest mocnym zapisem w tym wszystkim. Dużo ludzi wracając z pracy idzie po jedno lub dwa piwa (może nie mając tego w zamiarze przed rozpoczęciem pracy), godzina 23 była by mniej kontrowersyjna. Skutki mogą być wszelakie, od sprzedaży alkoholu po godzinie 22 czyli zapewne kary dla przedsiębiorców po większą liczbę zgonów ze względu na "lewy" alkohol rozdawany w "melinach", które nie są w obrębie zainteresowania rady miasta. Zobaczymy jak będzie.

Autor: SkawinaSkw | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 23:12

Idiotyzm...

Autor: martwe prawo | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 23:01

Mało zabawne jest to, że większość osób komentujących na portalach społecznościowych to kierowcy. PIŁEŚ NIE JEDŹ! Nie pij po 22.00 bo do rana nie wytrzeźwiejesz. Ktoś musi nie pić by do sąsiedniej gminy po alkohol mógł jechać ;) Może kurierzy będą dostarczać przesyłki nocą :) Sporo pracy czeka drogówkę na rogatkach gminy w porze nocnej. Kto będzie kontrolował przestrzeganie zapisu Ustawy.? Nocą Straż Miejska nie pracuje w dzień z resztą też :) Czy za nieprzestrzeganie prawa grozi utrata licencji na sprzedaż alkoholu?

Autor: senior | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 22:29

Skawiniak czy piwo jest alkoholem? Opowiedz sobie na to pytanie http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/#/legalact/2018/5805/

Autor: świadomy obywatel | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 22:23

Tak jak niektórzy radni budzą się z letargu przed wyborami, tak społeczeństwo zaczyna się interesować komu powierzyło mandat reprezentanta. Pyskacze internetowi nigdy nie chodzą głosować więc można być spokojnym, że wszystko będzie po staremu :) Ci bardziej aktywni zabiegali o jawność i przejrzystość domagając się rejestracji sesji, rejestrów zakupów i wielu innych rzeczy. Dla leniwych fragment zapisu sesji dotyczący tematu. Drugie czytanie Uchwały https://youtu.be/c2J1AxQZ80A?t=2h55m16s Jeden głos przeciw i jeden wstrzymujący https://youtu.be/c2J1AxQZ80A?t=3h21m2s Przeciw radny Pac, wstrzymujący radny Najder, pozostali obecni za wprowadzeniem ograniczeń.

Autor: Skawiniak | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 22:18

Czy piwo też jest objęte zakazem?

Autor: abdul | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 22:08

Brawo radni już wie jak do robić sobie do pensji. Pełno ludzi wychodzi z pracy po 22 i gdzie kupią ?Każdy zakaz daje szanse czarnemu rynkowi .

Autor: Krakowieka | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 22:00

KOMUNA POWSTAŁ Z KOLAN!

Autor: Tym | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 21:28

Czy ktoś może mi przypomnieć nazwiska tych "radnych" ? Chce zapamiętać na kogo nie będę głosował w następnych wyborach.

Autor: senior | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 21:25

Będzie mniej spontanicznych imprez, więcej planowanych. To dobre posunięcie Rady Miejskiej, będzie integrować społeczeństwo spożywców alkoholu. Masz co? To wbijaj na imprezkę :) Kiedyś polewali po 13.00, na kartki robiło się zakupy wódki i wina. Nie było Facebook, telefonów komórkowych i ludzie dali radę ;)

Autor: stan | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 21:09

Zając nie odbiera telefonów bo to największy amator napojów wyskokowych .

Autor: Rudzielec | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 20:45

Brawo wy tylko pomyslcie o tym ze kazdy moze sobie kupic alkoholu zdecydowanie wiecej przed 22 ???smiech na sali.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2