Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 932 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Piątek, 13 kwi 2018, 12:03

W kolejnym sołectwie pojawią się nazwy ulic

W kolejnym sołectwie pojawią się nazwy ulic

W Jaśkowicach pojawią się nazwy ulic. To efekt uchwały Rady Miejskiej w Skawinie z 28 marca. Tym samym miejscowość ta dołączy do innych sołectw w naszej gminie takich jak: Radziszów, Krzęcin i Kopanka, które już mają nazwy ulic.

Będzie łatwiej

Dzięki nadaniu nazw 24 ulicom odnalezienie konkretnego adresu będzie łatwiejsze. To spore udogodnienie dla listonoszy, kurierów ale też służb ratunkowych. Wiążę się jednak z kosztami dla mieszkańców. Muszą się oni liczyć z wydatkami na rzecz wymiany dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, wyrobienia zdjęć.

Pewną niedogodnością jest warunek osobistego składania w urzędzie wniosku o zmianę. Wymiana dowodu osobistego dokonywana jest na wniosek mieszkańca i jest bezpłatna. Wprowadzenie nazw ulic nie wymaga wymiany paszportów, ponieważ zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych, paszport nie zawiera adresu właściciela. Ponadto właściciele nieruchomości zabudowanych poniosą koszty wykonania nowych tabliczek z numerem porządkowym nieruchomości, które są obowiązani umieścić na nieruchomości w widocznym miejscu zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Właściciel nieruchomości ma 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru porządkowego na powieszenie stosownej tabliczki. Mieszkańcy obszaru, na którym dokonywane jest wprowadzenie nazw ulic, poniosą też koszty zmian pieczątek firmowych bądź osobistych, wizytówek, zmian banerów reklamowych i publikowanych reklam. Gmina nie ma możliwości zrekompensowania tych kosztów. Korzyści jednak przeważają nad utrudnieniami. Wzrasta też prestiż miejscowości.

Od inicjatywy po nazwy ulic

Procedura nadawania nazwy jest długa. Rozpoczyna się od inicjatywy np. mieszkańców, radnych, osób prawnych lub organizacji społecznych. Następnie następują przyjęte zwyczajowo konsultacje społeczne. Gdy wniosek dotyczy ogólnodostępnej drogi wewnętrznej, która znajduje się na terenie prywatnym, potrzebna jest pisemna zgoda właściciela terenu. Kolejny etap to analiza uwag mieszkańców przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Potem następuje podjęcie uchwały przez radę gminy. Następnie podaje się treści uchwały do publicznej wiadomości. Dalej wójt (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje uchwałę wojewodzie w ciągu 7 dni od jej podjęcia. Ostatni etap polega na tym, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) podejmuje działania celem oznakowania obiektów poprzez umieszczenie tablic informacyjnych z nazwami oraz wprowadzenia nowego określenia do właściwych ewidencji.

Etymologia nazw ulic

Jak zauważają mieszkańcy Jaśkowic, wiele nazw ulic ma sielankowy charakter. Miło będzie zamieszkać na ulicy Brzozowej, Różanej, Cichej, Miodowej, Spokojnej, Sosnowej, Łąkowej, Lipowej, Leśnej, Słonecznej, Lawendowej, Ogrodowej, Spacerowej, Wiślnej. Inne nazwy ulic to: Krakowska, Źródlana, Sportowa, Mateczny, Jagodowa, Pod Górą, Boczna, Graniczna, Torowa, Kościelna. Nazwy te nie odwołują się do historii, ale nawiązują do pejzażu wsi, położenia miejscowości czy znajdujących się w okolicy obiektów, np. ulica Kościelna prowadząca do kościoła.

Agnieszka Poniewska

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (2)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Jb | Dodane: Wtorek, 17 kwi 2018, 21:03

Myślę, że jednak zabawniejsze jest wytłumaczenie etymologii nazwy ulicy Kościelnej...

Autor: kk | Dodane: Piątek, 13 kwi 2018, 12:23

najbardziej zabawny jest ten wzrost prestiżu miejscowości:)

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

reklama2

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl