Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 1644 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Wtorek, 2 kwi 2019, 19:14

W Skawinie szykuje się sporo zmian

W Skawinie szykuje się sporo zmian

1 kwietnia br. wiceburmistrz Tomasz Ożóg wziął udział w Krajowym Forum Miejskim dotyczącym zintegrowanej polityki miejskiej na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. Jednym z najważniejszych punktów Forum było podpisanie Deklaracji na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej i Nowej Agendy Miejskiej.

Debata była punktem wyjścia do dalszego rozwoju polityki miejskiej w Polsce, w celu lepszego odzwierciedlenia zmieniających się warunków i trendów rozwoju miast zarówno na poziomie krajowym, europejskim jak i globalnym. Dotyczyła lepszego powiązania krajowej polityki miejskiej z politykami sektorowymi, polityką spójności UE po 2020 r., Agendą Miejską dla Unii Europejskiej, ale także Nową Agendą Miejską ONZ i Celami Zrównoważonego Rozwoju.

Jednym z najważniejszych punktów Forum było podpisanie Deklaracji na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej. Celem podpisania deklaracji jest podjęcie działań na rzecz współpracy przy realizacji krajowej polityki miejskiej i działań z zakresu zrównoważonego rozwoju miast na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym oraz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, w szczególności Celu 11: Uczynienie miast i osiedli ludzkich bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu, jak również Nowej Agendy Miejskiej ONZ i Agendy Miejskiej Unii Europejskiej.

Wiceburmistrz Tomasz Ożóg jako prelegent podczas sesji ?Wymiar miejski polityki rozwoju, działania wspierające rozwój miast w kontekście realizacji New Urban Agenda i SDG 11 - perspektywa rządowa i samorządowa", odniósł się do definicji celu 11 Nowej Agendy Miejskiej i szczególnie podkreślił, że realizując działania należy pamiętać o skali człowieka/mieszkańca/obywatela. Mieszkaniec oczekuje dostępu do odpowiednich, bezpiecznych i przystępnych cenowo mieszkań, stąd Gmina Skawina przystąpiła do Programu Mieszkanie +. Zaznaczył, że mieszkaniec potrzebuje się szybko i komfortowo przemieszczać z domu do pracy, szkoły, na uczelnię, dlatego też Gmina Skawina realizuje szereg projektów zmierzających do rozwoju zrównoważonego systemu transportowego, taki jak:

- Budowa Skawińskiego Centrum Komunikacji
- Wdrożenie strefy płatnego parkowania
- Zwiększanie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów przez budowę infrastruktury pieszo-rowerowej w ramach projektu - Mobilna Skawina
- Szybka Kolej Aglomeracyjna
- Sieć parkingów Park and Ride
- Zmiana systemu komunikacji autobusowej - optymalizacja siatki połączeń i wprowadzenie systemu autobusów wewnątrzgminnych działających jako "feedery" SCK i innych węzłowych przystanków kolejowych
- System gminnej wypożyczalni rowerów

Następnie, wiceburmistrz Tomasz Ożóg podkreślił, że mieszkańcy chcą mieć wpływ na to jak będzie kształtowana ich najbliższa okolica, stąd tak ważna jest partycypacja i współudział mieszkańców przy tworzeniu planu przestrzennego. Poinformował zebranych o tym, że Gmina Skawina realizuje projekty przy współudziale społeczności lokalnej (np. Plany odnowy miejscowości, GPR czy Plan Mobilności). Zebrani dowiedzieli się również o tym, że mieszkańcy pragną żyć i oddychać czystym powietrzem, dlatego też gmina Skawina realizuje projekt Planu gospodarki niskoemisyjnej oraz podejmuje liczne działania zmierzające do obniżenia niekorzystnego wskaźnika negatywnego oddziaływania miasta na środowisko per capita, zwracając szczególną uwagę na jakość powietrza oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi i innymi zanieczyszczeniami.

Wiceburmistrz Tomasz Ożóg dodał, że działania by zapewnić łatwy i powszechny dostęp do bezpiecznych i inkluzywnych terenów zielonych i przestrzeni publicznej, szczególnie kobietom, dzieciom, osobom starszym i osobom z niepełnosprawnością, gmina Skawina realizuje poprzez szeroki i kompleksowy program rewitalizacji obszarów wiejskich i miasta, zakładający właśnie dostępność do terenów zielonych, rekreacyjnych i innych przestrzeni publicznych. Wszystkie projekty realizowane są w oparciu o horyzontalne zasady zrównoważonego rozwoju, równości szans i niedyskryminacji, jak również zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Warto zaznaczyć, że udział Wiceburmistrza Miasta i Gminy Skawina w Krajowym Forum Miejskim jest dużym wyróżnieniem naszej gminy, która to została wybrana do przedstawienia swoich realizacji i osiągnięć jako jedna spośród 2477 gmin w Polsce.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (5)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: mieszkaniec | Dodane: , 7 kwi 2019, 09:17

Obiecanki, cacanki a w mieście syf, brud, chaszcze, przedmuchiwane przez wiatr śmieci z miejsca na miejsce, gałęzie drzew i krzewów wychodzące na chodniki i jezdnie z graniczących posesji, dziury w miejskich drogach, nierówne chodniki, brak ławek wzdłuż ciągów pieszych itd. - wymieniać można bez końca. Może Szanowny Burmistrz przejedzie się do innych miast i zobaczy jak wygląda porządek. Straż Miejska wozi tylko d... , ale już zapukać do właściciela nie****omości i poinformować, żeby sobie posprzątał obejście, to jest wielki problem - najlepiej, to mandat wystawić za złe parkowanie. Panie Burmistrzu! Rynek, to nie całe miasto i wcale nie świadczy o standardzie danego miasta.

Autor: Krzysztof | Dodane: Środa, 3 kwi 2019, 15:58

Obiecują obiecują A porządnie obwodnicy nie mogą zrobić pomijając ścieżki rowerowe na radziszowskiej dziury w drodze ma korabnickiej wystające kanapki itd

Autor: gość | Dodane: Środa, 3 kwi 2019, 12:48

A co z dziurami na Korabnickiej, gdzie można koła pourywać? No ale ważne, że ścieżki rowerowe są gładziutkie i proste... A co z zabraniem dzieciom autobusu dowożącego z Rzepnika do SP 3 i SP1? A na bezzwrotną milionową pożyczkę się znalazło.... Brak słów - dobra zmiana

Autor: ania | Dodane: Środa, 3 kwi 2019, 08:16

Aco z odbiorem traw skoszonej z ogrodkow przed wyborami bylo glosno teraz ciszaaaaa , Krakow czy nawet Andrychow odbiera 2 w miesiacu a potem sie ktos dziwi ze ludziska pakuja w worki i wy.........a gdzie sie da bo spalic tez nie wolno

Autor: Bonia | Dodane: Wtorek, 2 kwi 2019, 20:18

Jeżeli chcecie poprawić jakość życia Skawinianom ,to pomyślcie też o starszych osobach. Moja mama ma 500 m do sklepu ,ale nie jest w stanie przejść bez odpoczynku. A na ul. Korabnickiej w stronę Skawiny nie ma ani jednej ławeczki żeby można było odpocząć. Więc bardzo proszę pomyślcie też o tych starszych,bo nas to też czeka.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2