Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 958 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: , 10 wrz 2017, 13:00

W Rzozowie powstała drużyna harcerska

W Rzozowie powstała drużyna harcerska

W Rzozowie utworzono drużynę harcerską. Dokonała tego przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w tej miejscowości, Dorota Rapacz.

- Sama byłam harcerką, gdy uczęszczałam do szkoły podstawowej. Chciałam, aby dzieci z Rzozowa nie nudziły się. Harcerstwo nie tylko uczy, ale i wychowuje. Sięga po tradycyjne wartości. I to je odróżnia od zajęć sportowych czy artystycznych. Zanim powstała drużyna harcerska, organizowaliśmy w naszej szkole spotkania z rodzicami, podczas których zastanawialiśmy się, czy Rzozów potrzebuje takiej inicjatywy - mówi mieszkanka Rzozowa.

Dzięki dyrektor Anastazji Koczur harcerze zyskali miejsce na zbiórki. Niestety po przekształceniu szkoły z sześciooddziałowej na ośmiooddziałową, w placówce zrobiło się ciasno. - Dlatego, pomimo życzliwej atmosfery, zaczęliśmy szukać dla siebie nowej siedziby. I tu pojawił się ksiądz proboszcz - Robert Morawski, który z własnej inicjatywy zaproponował nam pomieszczenie na plebanii. Obecnie trwają prace, dzięki którym powstanie harcówka z prawdziwego zdarzenia. Co do harcerzy, to w Rzozowie byli obecni od dawna, choć nie było tu drużyny harcerskiej. Raz w miesiącu podczas niedzielnej mszy odwiedzali naszą parafię harcerze ze skawińskich „Czerwonych Maków”. Teraz podczas mszy obecna jest nasza drużyna.

Rapacz, tworząc drużynę, pierwsze kroki skierowała do skawińskich harcerzy. Pomogli się organizować, zaproponowali nazwę: Pododdział Drużyny Harcerskiej im. Bohaterów Lotników. Wreszcie udostępnili fachową kadrę: Małgorzatę Szybińską i Wiktora Witka, którzy prowadzą zbiórki i zajęcia z harcerzami.

Drużyna w Rzozowie składa się z 27 harcerek i harcerzy. - Były wycieczki, ogniska. Braliśmy udział w obchodach Roku Generała Józefa Hallera podczas udział w Biegu Hallerów oraz w obchodach w Jurczycach. Włączamy się w msze święte dla dzieci i młodzieży w naszej parafii. Odwiedzamy pobliską jednostkę wojskową. Przede wszystkim spotykamy się na zbiórkach harcerskich. Harcerze zdobywają wiedzę i sprawności, a zuchy śpiewają oraz bawią się.

Harcerzom udało się nawiązać współpracę z PTTK, więc podopiecznych Rapacz czekają ciekawe wycieczki. W planach są kolejne ogniska, a we wrześniu odbędzie się kilkudniowy zlot harcerzy z gminy. Będzie też gra terenowa w skawińskim parku.

Z jakim kosztem muszą się liczyć rodzice chcący, by ich dziecko było harcerzem? - Składka członkowska wynosi 30 zł na pół roku. Największy koszt to mundur. Dla chłopca to koszt ok. 120 zł, a dla dziewczynki 150 zł. Jeżeli wśród czytelników są dzieci, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z harcerstwem, to zapraszamy w poniedziałki do szkoły, a niedługo do salki przy parafii.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

reklama2

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl