Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 2341 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 4 gru 2017, 17:54

Szybka Kolej Aglomeracyjna w Skawinie od 10 grudnia

Szybka Kolej Aglomeracyjna w Skawinie od 10 grudnia

10 grudnia zostanie uruchomiona Szybka Kolej Aglomeracyjna w Skawinie. To alternatywa dla mieszkańców, którzy codziennie rano tracą czas w korkach do Krakowa i po południu do Skawiny.

Według planu w ciągu dnia roboczego ma odbywać się 57 kursów, czyli pociąg przyjedzie co pół godziny. Niestety, to na razie tylko plany, bo remonty torów prowadzone na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów wciąż to uniemożliwiają. Po zakończeniu prac pociągi będą kursowały regularnie co pół godziny.

– Zamiast jechać do centrum Krakowa godzinę, a czasami dłużej, będzie można dotrzeć z dworca skawińskiego do krakowskiego w niewiele ponad 20 minut – mówi marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Skawina od kilku lat przygotowywała się na uruchomienie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Między innymi poprzez zbudowanie Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego, które obejmuje remont dworca, budowę park & ride na 500 samochodów, nowej ulicy i ciągów pieszo-rowerowych.

Oprócz regularności przejazdów, zaletą SKA ma być czas podróży, ten wyniesie od 22 do 28 minut na trasie Skawina – Kraków. Studenci za bilet z Krakowa do Skawiny zapłacą nieco ponad 2 zł, bilet normalny będzie kosztował 4,50 zł, natomiast miesięczny 95 zł.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (10)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Skawinianin | Dodane: Czwartek, 7 gru 2017, 16:00

Do ''trzynasty''. Pociągi narazie jeżdzą tylko do Skawiny, docelowo pojadą do Podborów, Skawina Zachodnia jako przystanek końcowy nie wchodzi w gre. Wspólne bilety są, bilet czasowy 70 minutowy na MPK i Koleje Małopolskie można kupić w automatach biletowych, koszt 5,40zł. Autobusy dowożące na dworzec będą po zakończeniu remontu dworca i otoczenia, narazie pozostaje tylko spacer.

Autor: trzynasty | Dodane: Czwartek, 7 gru 2017, 10:16

Do "Skawinianin": obyś miał rację. Ale znając realia... zanim rozkwitnie to upadnie. Po pierwsze nic jeszcze nie jest gotowe wokół dworca. Nie ma jak dojechać samochodem (zaparkuj i jedź) a i z dojściem pieszo jest problem (głębokie wykopy). A autobusy dowożące do dworca? Ktoś widział? Ktoś słyszał o planach u****omienia takiej komunikacji od 10 grudnia? Ktoś słyszał o bilecie wspólnym (autor w artykuliku nic o czymś takim nie wspomina) albo o bezpłatnych przejazdach autobusowych po Skawinie? A ktoś widział w rozkładzie PKP przejazdy pociągów dalej niż do Skawiny? Choćby tylko do Skawiny Zachodniej? I tych minusów można by mnożyć i mnożyć. Obym nie miał racji w swoich domniemaniach małej funkcjonalności tego projektu. Pozdrawiam czytających.

Autor: marzyciel | Dodane: Środa, 6 gru 2017, 21:34

Zawsze chciałem zostac maszynistą pociagu piekna sprawa:) nie rozumiem tylko jednego dlaczego ludzie musza narzekać zanim co kolwiek zostanie sprawdzone?! może nie dla wszystkich bedzie ta kolej bo zawsze znajda sie marudy ale pozwolcie żyć normalnym ludziom ktorzy od dawna tego oczekują.. Jeżdze samochodem bo mnie stać na to , ale czas ktory poswiecam na dojazdy wole spedzić z rodziną, bezpiecznie, wygodnie, szybko dojechać z punktu A do B. A jeżeli ktoś woli jechać smierdzacym od przeładowania ludzmi busem to jego wybór , w katastrofalnym stanie technicznym przez co dochodzi do wypadków!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: SCV | Dodane: Środa, 6 gru 2017, 15:17

Do "zwykly czlowiek"... jednak powszechnie wiadomo, ze kolizji kolejowych jest zdecydowanie mniej i są znacznie rzadsze niż kolizje drogowe, wiec argument absolutnie słuszny. Generalnie CZAS w obecnych realiach jest głównym czynnikiem warunkującym podroż. a 25 min z centrum do centrum to super sprawa! Niestety nie ma możliwości aby pociąg przyjeżdżał po każdego pod blok lub dom... Mam tylko nadzieje ze mnóstwo osób będzie korzystać z tego rozwiązania!!!

Autor: Skawinianin | Dodane: Środa, 6 gru 2017, 15:01

Warto może trochę poczytać o tym projekcie. Nikt nikomu nie każe chodzić na nogach na dworzec. Z osiedli i z całego miasta będą specjalne linie autobusowe które będą zabierać ludzi i dowozić pod dworzec PKP. Pod dworcem będzie stworzona pętla autobusowa na te i inne autobusy. Będzie także można korzystać z innych stacji takich jak Skawina Zachodnia, Podbory Skawińskie i planowanej Skawina Jagielnia. Linia SKA ma docelowo jeździć do stacji Podbory. Bilet na pociąg jak i MPK będzie wspólny. Trzeba czasu żeby to wszystko w pełni ruszyło, jak narazie trwają prace budowlane.

Autor: zwykły człowiek | Dodane: Wtorek, 5 gru 2017, 22:36

Rumcajs ale w katastrofach kolejowych też giną ludzie.tak,ze to akurat chybiony argument.ale oczywiście należy sie cieszyć,że takie połączenie będzie.ciekawe tylko czy zda egzamin.jak znam życie to np z Buk.owskiej i tak większość wybierze MPK bo jednak te paręnascie minut trzeba iść do na stację kolejową.tak samo Willowe czy Radziszów,Rzepnik.jeśli nei będzie jakiegoś sensownego połączenia oddalonych osiedli z dworcem to wygra MPk i samochody

Autor: Rumcajs | Dodane: Wtorek, 5 gru 2017, 22:21

Kolego weż pod uwage ze w busie jedziesz jak sardynka, a jeżeli dojdzie do wypadku możesz nawet zginąć!!! Wiec jaka jest cena twojego żywota, w dzisiejszych czasach ludzie cenią wygode i bezpieczenstwo wiec mysle ze nawet jak nieznacznie podrożeja przejazdy to i tak nie ma sie co martwić o rentownosć tej komunikacji. czasy komuny już dawno odeszły do lamusa, tylko niektórzy dalej żyja tymi czasami , a prawda jest taka że zarabiasz i dajesz zarobić innym...

Autor: Kluivert | Dodane: Wtorek, 5 gru 2017, 20:43

Oby nie było takiej klapy jak podczas inauguracji w tamtym tygodniu ze nie dojechali do Krakowa

Autor: Ewkaha | Dodane: Wtorek, 5 gru 2017, 17:13

A ile za bilet będzie musiał zapłacić emeryt?

Autor: trzynasty | Dodane: Wtorek, 5 gru 2017, 06:53

Czas podróży... zdecydowanie ktoś zapomina że należy dodać jeszcze czas dojścia na dworzec - około 15-20 minut. A cena? Bilet miesięczny w rejon CH Zakopianka; taniej wychodzi miesięczny MPK, Natomiast w okolice Dworca Głównego taniej zapewne będzie Koleją Aglomeracyjną. A wyjazd jednorazowy do Krakowa? Bus z centrum do centrum 4 zł lub mniej (z Wadowic czy Zatora).

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

reklama2

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl