Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 3580 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 24 maj 2018, 22:39

Są wyniki badań. Skawiński Alarm Smogowy ostrzega

Są wyniki badań. Skawiński Alarm Smogowy ostrzega

Skawiński Alarm Smogowy ostrzega przed niebezpieczeństwem. Przedstawiamy informację prasową.

Chemiczny fetor emitowany z zakładów przemysłowych na terenie Skawiny, na który od lat skarżą się mieszkańcy, został przebadany. Zawarte w analizie wyników substancje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia!

Link do oficjalnej opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:
https://drive.google.com/open?id=1WoFXb3F3VpZDiejNDL1MSEuXzyuXQpMI

W trakcie zainicjowanych przez nas badań, analiza chromatograficzna pobranych próbek powietrza wokół uciążliwych zakładów, wykazała występowanie następujących substancji niebezpiecznych dla zdrowia (z prawdopodobieństwem ponad 90%);

- BENZEN i jego pochodne
- heksaclorobutadien - ujęta w "Konwencji sztokholmskiej" substancja wysoce szkodliwa dla zdrowia ludzkiego i środowiska
- naftalen
- alifatyczne i aromatyczne aldehydy
- kwasy i estry

Link do pełnej listy substancji, pełnych wyników analizy powietrza oraz sprawozdań pomiarowych, znajdziecie Państwo tutaj;
https://drive.google.com/drive/folders/1fEs3O2No8rNnqKKgHOXnvFgmfIoWd_ES

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (apeluje w załączonej przez nas opinii) do wszystkich zainteresowanych stron o zorganizowanie roboczego spotkania w celu przyjęcia harmonogramu, będącego podstawą do opracowania programu naprawczego, który konsekwentnie należy zacząć wdrażać.

Ponadto stwierdza, że biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie wysokotemperaturowych procesów uwalnia się do powietrza szeroka gama związków chemicznych, wskazane jest przeanalizowanie przez Starostwo Powiatowe w Krakowie zasadności zobowiązania do wykonania przeglądu ekologicznego instalacji, dla których wydano wcześniej stosowne uregulowania formalno-prawne.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (informuje w załączonej przez nas opinii), że nie ma środków na oznaczanie nienormowanych (w posiadanych przez zakłady pozwoleniach) substancji w powietrzu. Tym niemniej stwierdza, że kierownictwa obu zakładów wymienionych w opinii Inspektoratu, tj. Valeo oraz Vesuvius, są świadome zaistniałej sytuacji i deklarują hermetyzację procesów technologicznych.

Skawiński Alarm Smogowy podejmie w nadchodzących dniach wszelkie możliwe działania dla ochrony zdrowia i życia mieszkańców Skawiny i wymuszenia natychmiastowej hermetyzacji procesów technologicznych na uciążliwych zakładach.

Źródło: SAS, fot. zdjęcie ilustracyjne

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (26)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: G. | Dodane: Czwartek, 31 maj 2018, 07:11

Kundzia masz rację. Trzeba coś zrobić zanim wszyscy spotkamy się w kolejkach u onkologow. Ten smród w piątek po deszczu był okropny.

Autor: Kundzia | Dodane: Czwartek, 31 maj 2018, 00:03

Trzeba się wkurzyć i wyjść na ulice! To jedyna słuszna opcja, albo protest w maskach pod Valeo.

Autor: Borek Szlachecki | Dodane: Środa, 30 maj 2018, 23:01

Dziś, dnia 30-go maja 2018 udałem się w trasę rowerową do Borku Fałęckiego by odebrać zamówione wcześniej okulary. Jadąc przez Skawinę wzdłuż drogi nie mogłem złapać oddechu i musiałem na jakiś czas zejść z rowera i pozbyć się zadyszki. To nie była wina braku kondycji ani upału. To była wina spalin, smrodu z zakładów i ciężkiego powietrza, którym jest wypełniona Skawina i okolice. Na początku gdy komuniści wybudowali Hutę, truliście nas fluorem. Teraz trujecie nas jeszcze gorszymi syfiarstwami. WŁADZO! Obudź się i zrób coś z tym, bo wściekli ludzie wyciągną was z ratusza i roznoisą na widłach...

Autor: Andy1234567 | Dodane: Środa, 30 maj 2018, 17:30

Udary mózgu ,tętniaki ,choroby płuc i rużnego rodzaju choróbska , to efekt.dobrego powietrza w Skawinie. ALARM , ALARM,. ALARM .Atakować rządzących .miastem .Pytanie gdzie są radni z OCHRONY ŚRODOWISKA .Liczą tylko na kasę . ZOBACZYMY .WYBORY TUŻ TUŻ.

Autor: M | Dodane: Środa, 30 maj 2018, 15:34

W tej chwili nie da się wytrzymać w parku i okolicach rynku. Jest po deszczu powinno pachnieć trawą a śmierdzi nie wiadomo czym.

Autor: Kundzia | Dodane: Środa, 30 maj 2018, 12:04

Strajk ludzi mieście, zwrócenie uwagi oddolnie, ile osób tam pracujących ma choroby płuc? Po co kasa skoro człowiek umrze w męczarniach

Autor: Andy1234567 | Dodane: Środa, 30 maj 2018, 11:50

Valeo ,Vesuvius , Mikromet to najwięksi truciciele naszego miasta i nas samych. Ludzie obudzimy się i zacznijmy działać ,a jeszcze do tego dochodzą takie zakłady jak Spec Odlew no i DRAGON.

Autor: PUdzian | Dodane: Środa, 30 maj 2018, 11:13

STRAJK!!!??? genialny pomysł. Niech wszyscy pracownicy trucicieli nie idą do pracy. ........................................................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................................... zostanie im pośredniak... :))))

Autor: Kundzia | Dodane: Wtorek, 29 maj 2018, 20:40

Zróbmy protest na rynku Skawińskim, z dziećmi w maskach, zróbmy strajk!!!!! Trzeba zebrać się na FB zrobić grupę STRAJK!!!! Komentarze na stronie www nic nie dadzą ! Trzeba wyjść na ulicę ludzie, to my będziemy mieć taki, poronienia, nasze dzieci i wnuki astmę, przecież warzywa rosną na tych ziemiach. Pamiętacie film z Julia Roberts jak wykryła sprawę z chemią, milionowe odszkodowania były dla ludzi, mamy szansę ale wspólnie i na żywo w prawdziwym świecie.

Autor: Zalas | Dodane: Wtorek, 29 maj 2018, 15:29

Niemożliwa jest "hermetyzacja", tam są piece, malowanki a z nich jest emisja spalin więc nie da się zrobić hermetyzacji! Jedyna możliwość przenieść produkcję rdzeni chłodnic w jakieś odludzie i zmienić profil produkcji. Piece używane w firmie to zabytki i będą truły, poza tym taki jest ten proces. Wykryty w spalinach (które czuć w okolicy biedronki) Heksachlorobutadien powoduje np: toksyczność ogólnoustrojową po narażeniu drogą doustną, przez drogi oddechowe i przez skórę. Skutki mogą obejmować zwyrodnienie stłuszczenia wątroby, nabłonkowe martwicze zapalenie nerek, DEPRESJĘ (czołowy menager,główny bhp) ośrodkowego układu nerwowego i sinicę oraz raka.

Autor: Adam OP | Dodane: Wtorek, 29 maj 2018, 14:42

Wojtuś... większych bredni niż te twoje to dawno nie czytałem. Auto masz?

Autor: omach | Dodane: Wtorek, 29 maj 2018, 13:06

"wymuszenia natychmiastowej hermetyzacji " - ciekawe kiedy to będzie

Autor: WOJTEK BARZELSKI | Dodane: Wtorek, 29 maj 2018, 08:30

BOMBA EKOLOGICZNA W POWIERZU SKAWINSKIM DO BURMISTRZA,, nie chcemy jezdzic budowanymi trasami rowerowymi i dojechac na,,, onkologie DO KSIĘDZA PROBOSZCZA....inwestycja w tym rejonie to przyzwolenie na powolną eutanaze dzieci DO DYREKCJI ZAKŁ..nie chcemy waszych podatków co kasy jak połowe ludzi zeżre rak,i choroby DO PRACOWNIKÓW ..co dobrej kasy jak za chwile wylądujesz na zapchanej onkologiczej garncarskiej DO SKAWINIAKÓW..obudzmy sie tego syfu zbadanego nie widac jak nie widac reakcji ratusza i ekolog. POWIETRZE TO PODSTAWA A ONI TRUJA PRZEZ CAŁY ROK I TO CWANIACKO NAJWIECEJ W WEKEND I WIETRZĄ NA MIASTO I OKOLICE /SMOG to pryszcz to naprawde zniszczy nas/ PROPONUE KATEGORYCZNIE zamknąć czasowo trujace oddzały do czasu uszczelnienia zorganizowac częste kontrole stanu powietrza wokoło zakładów wybrany RATUSZU I INSTYTUCJE ODPOWIEDZALE DO ROBOTY wszyscy jedziemy tym samym karawanem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: Wojciech Z. | Dodane: Poniedziałek, 28 maj 2018, 14:08

Valeto cały czas jedzie na pozwoleniach z lat gdy nie mieli pieców lutowniczych lub mieli 2. Aktualnie jest 6 i każdy z nich produkuje dużo więcej niż 10-15 lat temu. Fakt ten do wydziału środowiska nigdy nie był zgłoszony. Firmy zewnętrzne sprawdzające zanieczyszczenia robią to za firmy kasę to jaki wynik ma być? Redakcjo zrób coś dla naszego dobra, SAS podobnie - zaproście telewizję ogólnopolską, nagłośnijcie to! Przy okazji może ktoś się zainteresuje tym co tam się wyprawia, menadżer kończy karierę w psychiatryku, bhpowiec chce skakać z dachu, ukraińcy próbują zgwałcić operatorkę na hali produkcyjnej. Skandal!!!!!!!!!!

Autor: aaa | Dodane: Poniedziałek, 28 maj 2018, 13:57

Valeo truje! Jeśli telewizja się tym nie zainteresuje i nie nagłośni to zakład nic nie zrobi! Ciekawe co z tą dziewczyną którą próbowano zgwałcić na terenie zakładu?

Autor: __Blue__ | Dodane: Poniedziałek, 28 maj 2018, 13:53

Brawo Dominik. Święta racja. Popieram

Autor: Dominik | Dodane: Poniedziałek, 28 maj 2018, 10:07

Ewa, Obserwator, adsf osoby takie jak WY nazywa się trollami właśnie. Piszecie na zlecenie tych firm, i to w dodatku takie bzdury i głodne kawałki, że głowa boli. Nikt tych firm nie chce zamykać, tylko do ciężkiej cholery, niech nie udają, że coś robią z poprawą emisji i ochrony mieszkańców przed zanieczyszczeniami tylko robią na serio. Nie straszcie ludzi biedą, bo to jest dopiero zagrywka pod publiczkę. Jak ludzie mają wierzyć, że te firmy są uczciwe, skoro smród jest tak uciążliwy, że nie da się wyjść z auta i dojść do Biedronki bez od****ów wymiotnych! Dziecko ledwo wyjęte z fotelika zaczęło się krztusić. Nie zaprzeczajcie faktom! Ten fetor to fakt a nie wymysł a SAS to jest najważniejsza inicjatywa tego miasta! Korporacje by chciały ich uciszyć, zdławić by robić dalej swoje najmniejszym kosztem. Tylko pieniądze się liczą co nie Ewo, Obserwatorze? Wy nie oddychacie, nie potrzebujecie powietrza? I nie każcie ludziom godzić się z tym, że jak jest przemysł to jest smród bo to jest XXI wiek. To Gmina powinna zadbać o mieszkańców i mieć takie narzędzia by wymagano od tych firm pełnej transparentności i ochrony ludzi przed zanieczyszczeniami. I koszty się nie liczą w tym wypadku, bo życie jest jedno. Jak chcecie Ewo i Obserwatorze wykańczać się na raka płuc po 50ątce, to wasza sprawa. I wcale mi Was nie żal...

Autor: M | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 22:15

Jak przychodzi kontrola to się wyłącza połowę piecy i normy są ok i dla pracowników i dla miasta.

Autor: __Blue__ | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 21:09

Obserwator to widze obrońca uciśnionych firm. wyśrubowane normy oczywiście są, ale nie dla zachowania czystości powietrza tylko dla ludzi na zakładzie. Dobrze wiem, że normy DNS (norma zapylenia) i Db na zakładach są grubo zakłamane i to na korzyść korpo oczywiście. Brońcie sie brońcie, ale przyszedł czas żeby zacząć płacić anie tylko truć i ludzi niszczyć dla zysku.

Autor: M | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 20:43

Tak dużo pracy za 2000 zł a prezes z Warszawy albo z Londynu i nie oddycha tym co my. Śmierdzi i tyle. A to że miasto jest przemysłowe to nie znaczy że ma być syf,kiła i mogiła. A po za tym nie bardzo widać to bogactwo, dziurawe chodniki i ulice jeden park w niedzielę zapchany tak że nie idzie przejść kilka dyskontów oraz parę składowisk odpadów.

Autor: Obserwator | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 17:37

Faktem jest ze SAS trochę przesadza, choć słowo trochę to za mało :) Merytoryki zero, bo to tacy fachowcy niestety. Trzeba się promować, gdzie się da. Zima się skończyła to teraz czas gdzie indziej szukać dziury w całym. Skawina żyje z tych wszystkich zakładów więc atakowanie ich uważam za szkodliwe dla całej społeczności. Nie wiem czy wiadomo aktywistom z SAS ile czasu trwa wydawanie decyzji dla tak dużych zakładów i ilu pomiarów to wymaga. Te zakłady mają naprawdę wyśrubowane normy więc straszenie ludzi jakimiś śmiercionośnymi emisjami to lekka przesada. Mogą się im zdarzać jakieś przekroczenia, ale nie straszmy ludzi i nie róbmy nagonki jakiejś. Wykryto przekroczenia to weźcie papier i idźcie do zakładu. Deklarują hermetyzację ciągów technologicznych to niech to zrobią, potem kolejne badania. Zróbcie to na spokojnie, bez piania na całą okolicę. Może przejedzcie z megafonem przez rynek i ogłosicie że ten czy tamten zakład wytruje pół Skawiny. No ludzie, litości. To jest jak PO i PIS - szczucie na wszystkich do okoła.

Autor: ~666~ | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 14:40

SAS... bardzo nierzetelnie podaje temat. Popełnia wiele błędów merytorycznych w zakresie pomiarów i interpretacji wyników. To gra na poklask opinii publicznej.

Autor: __Blue__ | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 11:06

To nie róbmy nic i zyjmy w syfie. A kto mówi że to od samochodów mamy takie powietrze to niech się zastanowi dobrze i poczeka do zimy gdzie ludzie zaczynaja palić w piecach i nad Skawine wzlatuje powłoka czarnej śmierci. Dziś są technologie które pozwalają na ograniczenie emisji zanieczyszczenia, ale po co?. Korporacje to maja gdzieś, w końcu pracownik i ludzie mieszkający przy zakładzie sie nie liczą. Liczy sie tylko ile można z interesu wyciągnąć i tyle a jak ktoś przez to ucierpi to trudno. W koncu człowiek to efekt uboczny produkcji.

Autor: adsf | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 10:04

Skawina jest miastem przemysłowym, przed wojną działały tu fabryki, wiec zanieczyszczenia były i będą emitowane. Zlikwidujmy zakłady i żyjmy zasiłku dopiero będzie płacz i lament. Nigdy nie wyeliminujemy zanieczyszczeń w miastach przemysłowych. A jak potrzebujecie super świeżego powietrza to zostawić samochody, korzystać z mpk ,pkp lub jazda na rower to się przyczynicie dopiero do mniejszego zanieczyszczenia. Panowie z alarmu niech od tego zaczną swoje działania.

Autor: ewa | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 09:34

Jesli mieszka sie gdzie sa zaklady przemyslowe i GDZIE JEST DUZO PRACY to taki jest efekt albo praca i pieniazki albo brak pracy i bieda Skawina dzieki zakladom jest bardzo zasobna wystarczy zobaczyc jak mieszkancy zyja piekne domy samochody i inne gminy nie maja takich zasobow

Autor: mammama | Dodane: Piątek, 25 maj 2018, 09:28

Dobrze,że zaczyna się coś dziać w tym temacie. Niestety sytuacje trwa już długi czas i wydaje mi się , że deklaracje zakładów pozostaną deklaracjami. Potrzebny były zdecydowany **** gminy oraz mieszkańców np protest nagłośniony przez tv

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2