Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 1009 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Sobota, 14 paź 2017, 13:51

Rządowe wsparcie dla Skawiny

Rządowe wsparcie dla Skawiny

Jak podaje „Dziennik Polski”, Skawina i Kraków podzielą się kwotą 150 mln złotych, którą otrzymają od rządu na walkę ze smogiem. Gest ten potwierdza, że gmina Skawina jest jedną z najbardziej obciążonych gmin w Europie pod względem skażenia powietrza.

Zdaniem działaczy Skawińskiego Alarmu Smogowego wiadomość o przekazaniu tych pieniędzy m.in. dla Skawiny to olbrzymi sukces społecznego poparcia skawinian na rzecz walki o czyste powietrza, a także szansa na bycie liderem walki ze smogiem.

Rządowe pieniądze mają być przekazane na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej. Podpisanie niezbędnych umów pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Krakowie dostarczającym ciepło do Skawiny to kwestia kilku dni. Na skutek tej umowy NFOŚiGW przekaże 150 mln zł na budowę ponad 100 km sieci ciepłowniczej w Skawinie i Krakowie. Koszt projektu opiewa na 300 mln zł. Całość kosztów zostanie podzielona na pół pomiędzy fundusz a MPEC.

Przedsięwzięcie to ma za zadanie zmniejszyć ogrzewanie domów tzw. „kopciuchami”, czyli słabej jakości piecami węglowymi, a tym samym walczyć z niską emisją powodującą większość smogu w naszym regionie. Mieszkańcy domów dzięki podłączeniu do sieci, zrezygnują z pieców i zyskają tańsze ciepło sieciowe.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na terenie naszej gminy ze smogiem walczą różne organizacje i grupy. Najprężniej działa Skawiński Alarm Smogowy, który odpowiada m.in. za liczne petycje, banery informacyjne nad rynkiem, działania podejmowane w ramach budżetu obywatelskiego, a przede wszystkim rzetelne informowanie mieszkańców o jakości powietrza.

Od początku października działa grupa nieformalna „Razem dla Skawiny”, która we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Skawinie stworzyła projekt „STOP SMOG!” i walczy o grant z TESCO w ramach akcji „Decydujesz, pomagamy”. Głosowanie w sklepach Tesco trwa do końca października. Wystarczy odebrać przy kasie specjalny żeton i wrzucić go w sklepie do urny z napisem: „Razem dla Skawiny”: STOP SMOG!.

Źródło: Dziennik Polski

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (1)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Pawlo | Dodane: , 15 paź 2017, 22:15

Już widze jak się ludzie ochoczo podłączają do sieci...Walka ze smogiem jest z góry przegrana chyba że się węgiel w kopalni skończy.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

250x250

reklama2

Polub Nas!

reklamazksNajpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl