Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 465 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: , 7 kwi 2019, 21:55

Program "Przyjaciele Zippiego" w Skawinie

Program

W dniach 28 marca i 2 kwietni,a w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, odbyło się szkolenie dla nauczycieli, przygotowujące do realizacji międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego "Przyjaciele Zippiego" wpisanego na listę programów profilaktycznych.

To grupa programów rekomendowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

W trakcie dwóch dni szkolenia, które prowadziła certyfikowana trenerka programu Pani Grażyna Skrzekucka nauczycielki, wychowawczynie zapoznały się z filozofią programu i koncepcją "radzenia sobie z trudnościami", na założeniach której został zbudowany program Przyjaciele Zippiego.

Program "Przyjaciele Zippiego" to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.

Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami i uczniami. Przeżywa ona sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść. Szkopuł w tym, by wybrać najlepsze i swoim wyborem nie krzywdzić innych.

Szkolenie, które ukończyło 17 osób prowadzone było metodami warsztatowymi. Obejmowało wykład, prezentacje, ćwiczenia przygotowujące do realizacji zajęć z dziećmi, przeprowadzenie jednego pokazowego spotkania. Na zakończenie każda z uczestniczek otrzymała pakiet materiałów szkoleniowych oraz certyfikat uprawniający do prowadzenia zajęć. Wartością dodaną szkolenia jest z możliwość superwizji realizowanego programu.

Panie z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyły w szkoleniu. Niektóre z Nich już na drugie spotkanie przyniosły zrobione przez siebie patyczaki. Nie zabrakło żywego patyczaka, przyniesionego przez Jedną z uczestniczek, który towarzyszył paniom podczas szkolenia.

Niespodziewanym i wyjątkowym elementem spotkania w dniu 2 kwietnia była wizyta dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie w Biurze Centrum Wspierania Rodziny. Wizyta dzieci miała związek z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w które włączyło się skawińskie Przedszkole Samorządowe nr 2. Dzieci spotkały się z uczestniczkami szkolenia, a dzieci z ogromnym zaciekawieniem i radością przywitały się z "Zippim", który zawita do Ich przedszkola, gdzie będzie realizowany wspomniany program. Więcej na temat wizyty dzieci w CWR: TUTAJ.

Program ?Przyjaciele Zippiego? realizowany będzie w Przedszkolach Samorządowych Nr 1, 2, 3, 5 w Skawinie oraz Szkołach Podstawowych nr 1, 3, 6 w Skawinie oraz w Szkołach Podstawowych w Jaśkowicach, Pozowicach, Rzozowie, Radziszowie, Zespole Szkolno ? Przedszkolnym w Krzęcinie, Zespole Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej ? tj. w placówkach, które zgłosiły do udziału w szkoleniu swoich przedstawicieli.

Szkolenie sfinansowano w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2