Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 2053 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 6 sie 2018, 21:12

Prezydent odsłonił popiersie generała Hallera

Prezydent odsłonił popiersie generała Hallera

Przy salwach honorowych i w obecności głowy państwa 5 sierpnia w Jurczycach odsłonięto popiersie generała Józefa Hallera. To kolejny pomnik jedynego dowódcy polowego, który walczył ze wszystkimi zaborcami, ale pierwszy monument w rodzinnych Jurczycach. Popiersie stanęło przy dworku Hallerów i Domu Ludowym, niedaleko Izby Pamięci Rodu Hallerów.

Trudno opisać wszystkie zasługi generała Józefa Hallera. Nic dziwnego, że ubiegły rok poświęcono właśnie jemu. Odpowiedzialny za militaryzację „Sokołów”, współtwórca ruchu skautowskiego, współtwórca odznaki harcerskiej, działacz społeczny, organizator kursów rolniczych, hodowlanych i mleczarskich, prezes Komitetu PCK, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari. Znany przede wszystkim jako Błękitny Generał od zaślubin Polski z morzem. Wraz z podległymi mu żołnierzami w cztery doby wyrąbał siedmiokilometrowy trakt z 28 mostami i wiaduktami wzniesionymi z ociosanych bali prowadzący przez dziewiczy las. Dzięki temu postał szlak łączący miasteczko u podnóża Karpat Wschodnich z Rafajłową znajdującą się po drugiej stronie gór.

Równie trudno oddać temperament Błękitnego Generała. Anegdota głosi, że gdy zirytowany Piłsudski powiedział: „Ja robię politykę!”, Haller odważnie skwitował: „A ja tworzę Wojsko Polskie”.

Symboliczną wstęgę na popiersiu generała przeciął prezydent Andrzej Duda. Nie zabrakło też licznych gości, również zagranicznych.

Polową Mszę świętą celebrował ks. prof. Jan Machniak. Po uroczystościach prezydent spotkał się z harcerzami, zdobywcami rekordu Guinnessa za przygotowanie najdłuższej biało-czerwonej flagi, jednym z ostatnich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Konstantym Kopfą oraz ze społecznością lokalną. Zwiedził też Izbę Pamięci Rodu Hallerów.

Agnieszka Poniewska, fot. Sławomir Trzeciak/UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (3)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Wstyd!!! | Dodane: Poniedziałek, 13 sie 2018, 10:26

Szkoda ,że prezydent nie pożegnał godnie P.Generała Zbigniewa Ścibor -Rylskiego. Tak zasłużonego Polaka. Nikogo z rządu nie było na pogrzebie.Bo carycę Katarzynę nie będę wspominac.Wstyd i hańba.Ale to potrafi tylko PiS.

Autor: roko | Dodane: Piątek, 10 sie 2018, 10:58

wszystkie ... czy tylko pełowskie kundle?

Autor: MSB | Dodane: Środa, 8 sie 2018, 19:26

A gdzie jest informacja ze władze wsi kazali uciszyć zwierzęta domowe na przyjazd DUDY.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze