Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 903 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 16 kwi 2018, 18:11

Premier gościł w Skawinie

Premier gościł w Skawinie

- W tym roku ruszy wielki program termomodernizacji, a Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. To jedna z najważniejszych deklaracji jakie usłyszeliśmy, podczas wczorajszego spotkania w Pałacyku „Sokół”.

W trudnej sytuacji Skawiny, na polu walki o lepszą jakość powietrza, wsparcie ze strony rządu daje nadzieję.

- Tu chcemy doprowadzić do znaczącego poprawienia termoizolacyjności podkreślił szef rządu. Według niego problem jakości powietrza jest bardzo ważny dla Skawiny; miasto nim „żyje”. Działania rządu będą przebiegać dwutorowo: z jednej strony będzie to program wspierający wymianę palenisk i termomodernizację domów jednorodzinnych, na który w ciągu najbliższych sześciu – siedmiu latach rząd przeznaczy 25 mld zł. To gigantyczny program, który w ciągu najbliższych lat ma doprowadzić do zmniejszenia emisji substancji trujących, a z drugiej - zwiększenia efektywności termicznej budynków - zaznaczył szef rządu.

- Drugi z programów dotyczy redukcji emisji spalin przez pojazdy. Jego głównym elementem jest szeroko zakrojony program wymiany taboru autobusowego. Według premiera do tej pory takie umowy zostały podpisane z 46 samorządami.

Przypomnijmy:

22 lutego, w Warszawie, wiceminister Piotr Woźny i z-ca burmistrza Tomasz Ożóg podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest wypracowanie optymalnego modelu współpracy administracji rządowej i administracji samorządowej niezbędnego dla efektywnego rozwiązywania problemu zanieczyszczenia powietrza. W efekcie tego porozumienia powstaje „Laboratorium Skawina” - miejsce, współpracy rządu z samorządem województwa i gminy. Współpraca ma pozwolić na wypracowanie nowej formy wsparcia dla mieszkańców nie tylko w formie dotacji do wymiany źródeł ciepła oraz programów dotacji do paliw np. gazu. Celem nowego instrumentu - termomodernizacji będzie przede wszystkim zmniejszenie ilości spalanego węgla i gazu co ograniczy poziom „ubóstwa energetycznego” w naszej gminie i jednocześnie pozwoli na zmniejszenie poziomu smogu.

Program będzie dedykowany dla osób, które nie są w stanie sfinansować procesu termomodernizacji swojego budynku. Porozumienie zakłada wdrożenie tzw. projektu prepilotażowego, na który przeznaczono 1 mln zł, co pozwoli zweryfikować w praktyce założenia przyjęte w nowelizowanej ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. To oznacza, że jeszcze w 2018 r. zostanie na terenie naszej gminy docieplone ok. 20 domów. Ponadto wspólne działania rządu i samorządów będą dotyczyć:

- wypracowania mechanizmów skierowanych na redukcję ubóstwa energetycznego, w tym wzmocnienie systemu pomocy społecznej w tym obszarze,
- budowania jednolitego systemu monitorowania powietrza,
- opracowania optymalnych modeli kampanii informacyjnych i edukacyjnych umożliwiających synergię aktywności prowadzonych w tym obszarze przez administrację rządową i samorządową,
- wypracowania rekomendacji dotyczących zmiany w obecnym systemie dopłat na wymianę źródeł ciepła wraz z propozycjami nowych, niedotacyjnych instrumentów wsparcia,
- opracowania metod wsparcia merytorycznego i finansowego dla osób wykluczonych energetycznie, które powinno obejmować kwestie związane z wymianą źródła ciepła, kompleksową modernizacją energetyczną oraz systemem dopłat,
- opracowania zasad współpracy z przedsiębiorstwami zainteresowanymi wsparciem działań zmierzających do poprawy stanu powietrza,
zapewnienia stałego wsparcia naukowo-badawczego nad zrealizowanymi i realizowanymi przez samorządy zadaniami inwestycyjnymi dotyczącymi poprawy stanu powietrza,
- budowania wykwalifikowanych kadr ekodoradców wspierających mieszkańców w doborze optymalnych rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną i ograniczających niską emisję.

Kolejnym ważnym krokiem we współpracy będzie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, następnie złożenie przez gminę wniosku o przyznanie dotacji na finansowanie termomodernizacji domów w Skawinie, a po otrzymaniu środków, realizacja inwestycji.

Na podstawie danych z PGN oraz po konsultacji z M-GOPS szacujemy, że w gminie Skawina programem będzie objętych ok 1000 domów (rodzin), które będą spełniać ustawowe kryteria dostępowe. Kryteria te będą podzielone na dwie kategorie: kryterium dochodowe oraz kryteria społeczne.

W najbliższych tygodniach będą doprecyzowane szczegóły dotyczące zasad realizacji programu w naszej gminie, a po ich ustaleniu przeprowadzony zostanie nabór wniosków (zostanie to podane do publicznej wiadomości za pomocą zwyczajowych kanałów komunikacji z mieszkańcami, które były wykorzystywane w programach wymiany pieców, projekcie solarnym czy fotowoltaicznym). Planowany termin naboru to III kw. 2018 r.

Źródło i fot.: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (2)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: wyborca | Dodane: Środa, 18 kwi 2018, 16:04

To jest CYRK!!! Premier mówi o ociepleniu kilku domów, bo będą walczyć o czyste powietrze. Z drugiej strony na ulicy Jagielnia pośród domków jednorodzinnych wydano pozwolenie na blokowisko przez co będzie brak lub utrudnienia przewietrzania okolicy a co za tym idzie jeszcze gorsze powietrze niż jest dotychczas. Kpina i jeszcze raz kpina z mieszkańców/obywateli/podatników/wyborców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: waldek | Dodane: Wtorek, 17 kwi 2018, 23:33

Nie no jaja se robią. W Skawinie trzeba skończyć obwodnicę to raz - dzięki temu połowa samochodów ominie centrum szerokim łukiem. Dwa to należało by wdrożyć jakiś program kontroli zanieczyszczeń idących z naszych zakładów szczególnie z Waleo. Docieplenie 20 domów i jakieś mgliste pisanie o programie dla 1000 domostw, które nie dają do atmosfery razem wzięte nawet ułamka tego co zakłady to jawne lanie wody.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

250x250

reklama2

Polub Nas!

reklamazksNajpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl