Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 1661 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 31 maj 2018, 15:42

Powstał wydział ochrony powietrza

Powstał wydział ochrony powietrza

To sukces mieszkańców, aktywistów i każdego, któremu leży na sercu walka ze smogiem. W Skawinie powstał wydział ochrony powietrza. Ten czteroosobowy zespół ma w całości skoncentrować się na walce ze smogiem, dbać o dofinansowania oraz wymianę kotłów. Wcześniej odpowiedzialność za działania urzędników dotycząca smogu była rozkładana między wydziałami.

Kierownikiem wydziału ochrony powietrza został Grzegorz Horwacik. Oprócz dalszych działań dotyczących wymiany pieców, jego zespół zajmie się fetorem w strefie gospodarczej. Horwacik przyznał, że urzędnicy nie mają instrumentów karania przedsiębiorców za zanieczyszczanie powietrza, bo od tego jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wydział ochrony powietrza będzie niejako "pośrednikiem" między mieszkańcami, przedsiębiorstwami, aktywistami i WIOŚ-em.

- Będziemy się też stawiać w formie kontrolera samej instytucji kontrolnej. Pomyślimy też o krokach, które pozwolą nam na zbieranie dokumentów, dowodów. Jeśli do WIOŚ-u coś takiego trafi, to będziemy mieli kopie takiej dokumentacji, które nie znikną - mówi Grzegorz Horwacik.

Wydział ochrony powietrza nie weźmie pod lupę jakości kontrolowania pieców przez straż miejską. W zakończonym niedawno sezonie grzewczym przeprowadzono prawie 700 kontroli, a ukarano zaledwie 5 osób. Co wydaje się rażąco niską liczbą, zważywszy na stan skawińskiego powietrza i widok czarnego dymu wydobywającego się z wielu domostw.

- Pomimo tego, że widać gęsty ciemny dym, w piecu znajduje się wyłącznie węgiel. Choć pojawiały sie sygnały o kiepskiej jakości tego opału - mówi Horwacik.

- Miejmy nadzieję, że nowo powstały wydział będzie miał jakikolwiek wpływ na działalność WIOŚ, na firmy które przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza i inne instytucje kontrolne i nadzorujące. Sam mieszkam w pobliżu jednego z zakładów przemysłowych i nie mogę wieczorem otworzyć okna. Tylko wspólne działanie może przyczynić się do poprawy jakości powietrza - komentuje z kolei Łukasz Krupa, radny powiatu krakowskiego.

Zdjęcie ilustracyjne

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (6)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: maxx | Dodane: Środa, 17 paź 2018, 18:02

Nikt nic nie robi ochrona to liczne telefony do straży miejskiej nikt niczego się nie boi palą liście trawy stare szmaty papier da się wyczuć woń styropianu pytam na czym polega praca tych wszystkich instytucji ,straż miejska niema żadnych środków ,poleceń ,patroli chyba że sąsiad zadzwoni bo został tylko tlen w butli , gdzie informacje ,spotkania ,szkolenia dla mieszkańców ,przecież czy wszyscy ludzie nie mają pojęcia o jakichkolwiek procesach spalania ,ma się włożyć do pieca i ma się palić czy ktoś tym ludziom może pomóż wytłumaczyć mam nadzieję że po wyborach to się zmieni bo przecież nikt nikomu nie może teraz zaszkodzić

Autor: ania | Dodane: Sobota, 2 cze 2018, 07:38

4 nowe etaty cieple posadki za pieniazki podatnikow dobra zmiana

Autor: gg | Dodane: Piątek, 1 cze 2018, 10:16

zakres działania Wydziału wprost miażdży - wstyd

Autor: Skawina | Dodane: Piątek, 1 cze 2018, 10:16

"700 kontroli, a ukarano zaledwie 5 osób. Co wydaje się rażąco niską liczbą" a ile w tym czasie ukarali firm,fabryk? A ile skontrolowali? Rażące jest to że firmy napiszą dla odczepnego ładne sprostowanie i że wyrażają chęć poprawy i już nie mają mandatu ani kary. Apeluję by pracę Wydziału Ochrony Powietrza były opisywane w cotygodniowych publicznych raportach dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Z uwagi na powagę sytuacji i odpowiedzialność jaką przyjął WOP

Autor: gość | Dodane: Piątek, 1 cze 2018, 10:14

litość kolejny Wydział, kolejny Kierownik w urzędzie pełnym nierobów.......kopie dokumentów będą zbierać jakieś nieporozumienie

Autor: kluivert83 | Dodane: Czwartek, 31 maj 2018, 21:30

4 dodatkowe ciepłe stołki?

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2