Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 796 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Wtorek, 8 sty 2019, 22:20

Porozumienie z Klaster Czyste Powietrze podpisane

Porozumienie z Klaster Czyste Powietrze podpisane

Wsparcie techniczne w zakresie realizacji pilotażowego w skali kraju programu pn. „Laboratorium Skawina”, zapewni naszej gminie Fundacja Klaster Czyste Powietrze, na podstawie podpisanego w dniu dzisiejszym, tj. 8 stycznia, porozumienia o współpracy. 

Gminę Skawina reprezentował drugi z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Tomasz Ożóg, Fundację Klaster Czyste Powietrze prezes Jan Ratajczak. Przypomnijmy, fundatorami Klastra są: firma Termoplan sp. z o.o., Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB), Instytut Zrównoważonej Energii „Miękinia” przy ośrodku badawczo-rozwojowym AGH w Miękini.

Jednym z zasadniczych celów współpracy jest wsparcie techniczne Gminy Skawina w zakresie realizacji programu pn. „Laboratorium Skawina”. O tym, że Skawina stanie się miejscem pilotażu wiemy od 22 lutego 2018 r, kiedy to w Warszawie zostało podpisane porozumienie pomiędzy władzami Skawiny a Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, które reprezentował ówczesny wiceminister Piotr Woźny.

Program „Laboratorium Skawina” ma pozwolić na wypracowanie nowej formy wsparcia dla mieszkańców w obszarze likwidacji niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dedykowany jest dla osób, które nie są w stanie sfinansować wymiany kotła na bezemisyjne lub o małej emisji urządzenia grzewcze oraz procesu głębokiej termomodernizacji swojego budynku.

Na podstawie danych z Programu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz po konsultacji z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skawinie szacuje się, że potrzeby są duże i około 1000 domów (rodzin), może spełniać ustawowe kryteria, dzielące się na dochodowe i społeczne.

Termomodernizacja to proces bardzo złożony. Jak wykazały wielokrotne wizje lokalne z udziałem specjalistów z Fundacji Klaster Czyste Powietrze, każdy budynek zakwalifikowany do programu, należy traktować indywidualnie. Każdy wymaga wielowymiarowej oceny przez weryfikatorów o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Proces modernizacji to nie tylko prosta wymiana kotła węglowego, ocieplenie budynku czy wymiana okien. W wielu przypadkach głównym problemem są zawilgocenia fundamentów, ścian czy nawet całego budynku z powodu braku drenażu wokół budynku lub braku odpowiedniej wentylacji.

W ramach współpracy będącej wynikiem porozumienia, budynki po termomodernizacji i wymianie kotła na paliwo stałe na bezemisyjne lub o małej emisji urządzenia grzewcze, otrzymają certyfikaty ICEB oraz zostaną oznakowane tabliczką z informacją NO SMOG. - Certyfikat informuje o skali redukcji emisji zanieczyszczeń w stosunku do budynku referencyjnego o tej samej powierzchni i identycznym zużyciu ciepłej wody użytkowej wyposażonym w typową kotłownię węglową. Natomiast oznakowanie NO SMOG (umieszczona na ogrodzeniu posesji) informuje, że ten właśnie budynek jest już przyjazny środowisku i nie emituje smogu - a to co jest główny cel programu „Laboratorium Skawina” - mówi Tomasz Ożóg.

- W Klastrze Czyste Powietrze zrzeszeni są najlepsi specjaliści z branży energetycznej, dzięki tej współpracy mamy pewność, że pilotażowy program likwidacji niskiej emisji poprzez wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynków będzie dopracowany i zrealizowany w sposób optymalny oraz uzyska pozytywny wydźwięk społeczny - dodaje drugi z-za burmistrza.

Zawarcie tego porozumienia to wartość dodana do programu pilotażowego, a tym samym możliwość jego implementacji w innych gminach w późniejszym etapie.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (4)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: ania | Dodane: Sobota, 12 sty 2019, 17:31

Tyle krzyku o piece zgoda nie kazdy pali dobrym weglem , a co zrobic ze sasiadem jak codziennie od jesieni zanim wsiadzie do samochodu to go rozgrzewa po 15min i burczy to smogu nie robi????? a w sprawie smogu to krzyczy ze co niemiara .

Autor: jeszcze_mieszkaniec | Dodane: Czwartek, 10 sty 2019, 22:54

Co w sytuacji jak się wymieni wszystkie stare piece, wszyscy będą jeździć elektrycznymi autami a SMOG dalej będzie występował??? Co wtedy urzędnicy wymyślicie? Pewnie będzie zakaz oddychania... Ale o tym, że urbanistyka miasta i gminy Skawina jest gorsza niż w czasach średniowiecza, to jakoś nikt nie mówi. I kto za to odpowiada? A no Wy nieudolni urzędnicy.

Autor: skynet | Dodane: Środa, 9 sty 2019, 14:47

Smog to pikuś od paru dni w godzinach przedpołudniowych w Skawinie w okolicach NETTO a nawet placu targowego w powietrzu czuć straszny smród porównywalny do szamba lub amoniaku urzędnicy będą kase brać jakieś umowy czy porozumienia podpisywać i nic z tym nie będą robić ale nie ma się co dziwić.

Autor: seki | Dodane: Środa, 9 sty 2019, 11:06

no niestety mija rok a smog jak był tak jest pic na wodę fotomontaż a pieniądze bierze ktoś

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2