Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 2884 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 5 wrz 2018, 22:41

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego ma nowego proboszcza. "Najpierw trzeba być człowiekiem, a potem księdzem"

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego ma nowego proboszcza.

Nowym proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego został ks. Bogdan Kordula, dotychczasowy dyrektor "Caritas" diecezji krakowskiej. Zastąpił ks. Włodzimierza Łukowicza, który na stanowisku proboszcza pracował 24 lata. Nie jest entuzjastą indeksów do bierzmowania, bo ważniejszy od papierka jest człowiek. Od lat oddany idei Caritasu. Absolwent prawa cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Będzie trudno zastąpić poprzednika. Obaj proboszczowie cieszyli się ogromnym szacunkiem. Poprzeczka została wysoko postawiona. Ale z drugiej strony, każdy proboszcz niesie ze sobą inne cechy i jest szansa, żeby coś uzupełnić w stosunku do swoich poprzedników - przyznaje nowy proboszcz.

Skawina kojarzy mu się m.in. z kawą Inką i czekoladą. Także z miastem szybkim, przejezdnym. Zaznacza, że złapać tutaj człowieka lokalnego jest coraz trudniej. Ponadto, już wcześniej znał m.in. ks. Wiesława Widucha, który był wikariuszem "nowej parafii" i byłego proboszcza Łukowicza.

Duża liczba grup religijnych i społecznych to znak, że parafia żyje. Wzorcowa służba liturgiczna, o której zawsze słyszałem w kontekście tej parafii, to kolejny atut. Do tego dochodzą pozytywne opinie księży związanych kiedyś z tą parafią oraz duża frekwencja na nabożeństwach.

Ks. Kordula chce, aby parafia była otwarta, aby łączyła ludzi, a nie dzieliła na tych bardziej i mniej pobożnych. - Równocześnie trzeba dbać o zasady, by nie odchodzić od ducha Kościoła, a więc jego nauki. Kościół powinien być azylem na przemyślenia. Nie chcemy zamykać się tylko w obrębie sakramentów. Najpierw trzeba być człowiekiem, a potem księdzem, urzędnikiem.

Wizję duszpasterstwa omawia krótko: - Musimy zachować status quo, a więc: słowo boże, sakramenty, katecheza. Trzeba przykładać uwagę do tego, co i jak się mówi, żeby nie tracić czasu. Każda przegadana przez księdza podczas kazania minuta, to strata setek minut z perspektywy słuchających go licznych wiernych.

Nowy proboszcz zaznacza, że teraz ma czas na lekturę i sport. Udało mu się trochę pozwiedzać i odnowić kontakty z rówieśnikami. Skawinę objeżdża na... rowerze. - Nastąpiła u mnie totalna zmiana stylu życia. Muszę wejść w rytm bycia proboszczem. Cenię sobie racjonalność, ale muszę pamiętać, że jestem administratorem parafii i z tego też będą mnie rozliczać przełożeni. Obecnie parafialny zespół Caritasu liczy tylko trzy osoby. Chciałbym, by był większy.

Wyzwanie dla dzisiejszego kapłana? - Mam świadomość, że ludzie mają zakorzeniony stereotyp księdza, a tym bardziej proboszcza. Pytanie, jaka jest geneza tego obrazu? Ja nie spotkałem na swojej drodze takich duchownych, jak ci ze stereotypu. Ludzie często się dziwią, że ksiądz jest normalny. Współczesny ksiądz to ksiądz wierzący ludziom, otwarty na nich, ale też wewnętrznie poskładany, bo proboszcz powinien być na parafii wzorem. Musi modlić się za parafię, ale też parafianie muszą czuć, że mogą na nim polegać. Ksiądz musi być uniwersalny. Podejmować dialog z każdym, ale nie dać się manipulować. Mamy przekazywać pana Jezusa, a nie wikłać się w sprawy doczesne. Trzeba być asertywnym przy równoczesnym uzasadnieniu, dlaczego się mówi: nie. Trzeba postępować sprawiedliwie, ale z miłością.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (2)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: M. | Dodane: Środa, 12 wrz 2018, 15:52

Miasto przejezdne - to chyba ksiądz proboszcz w innej Skawinie tym rowerem jeździ.

Autor: :) | Dodane: Poniedziałek, 10 wrz 2018, 21:48

Całość wywiadu dostępna na skawinska.pl

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2