Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 1799 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 8 sty 2018, 16:05

Ostatni odcinek obwodnicy za dwa lata

Ostatni odcinek obwodnicy za dwa lata

Na początku 2020 roku kierowcy będą mogli przejechać już całą obwodnicą Skawiny – do użytku zostanie oddany ostatni jej fragment, czyli odcinek od drogi krajowej nr 44 do drogi wojewódzkiej 953. Koszt wykonania tej części to ponad 35 mln zł, z czego 85 proc. będą stanowić środki unijne w ramach RPO Województwa Małopolskiego.

Umowy na wykonanie końcowego etapu drogi przekazał w poniedziałek marszałek Jacek Krupa. Już za dwa lata mieszkańcy Skawiny odetchną – cały ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza miasto. Na początek 2020 roku zaplanowano koniec robót budowlanych przy trzecim i ostatnim odcinku obwodnicy.

- Pod koniec 2014 roku otwieraliśmy pierwszy odcinek obwodnicy Skawiny. Równocześnie przystąpiliśmy do przygotowania dokumentacji umożliwiającej zrealizowanie drugiego etapu tej inwestycji, który był realizowany przy współudziale środków województwa. Dzisiaj odcinek od ul. Energetyków do drogi krajowej nr 44 jest już w budowie, a prace projektowe nad „domknięciem” obwodnicy – czyli fragmentem do drogi wojewódzkiej nr 953 - ruszą lada dzień – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

O tym, jakie znacznie dla miasta ma zakończenie tej wieloletniej inwestycji, mówi Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny: - Dokończenie budowy obwodnicy Skawiny było i jest jednym z najważniejszych zadań lokalnego samorządu. Ma ono niebagatelne znaczenie nie tylko dla wszystkich mieszkańców gminy Skawina, ale również całego regionu. Obwodnica przyczyni się do znacznego ograniczenia ruchu ciężarowego i tranzytowego w historycznym i zabytkowego centrum naszego miasta, poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżujących, będzie stanowiła również dodatkowy, niezwykle istotny, czynnik poprawiający funkcjonowanie i konkurencyjność skawińskich przedsiębiorstw – podkreśla Paweł Kolasa.

Nowe ronda i ścieżka dla rowerów

Jak wynika z planów, ostatni odcinek obwodnicy Skawiny ma mieć 2,3 km długości. W ramach inwestycji między drogą krajową nr 44 a wojewódzką nr 953 zostaną wybudowane dwa wiadukty (w miejscu skrzyżowania z drogą gminną) i powstaną dwa ronda, a wzdłuż całej trasy wytyczona zostanie bezpieczna ścieżka rowerowa. Prace budowlane będzie prowadziła wyłoniona w przetargu firma Energopol sp. z o.o. Przypomnijmy, że równocześnie trwa budowa drugiego fragmenty obwodnicy miasta – zakończenie prac zaplanowano na koniec br. Odcinek ten rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Energetyków i kończy na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego (DK nr 44) – w sumie to ok. 2,2 km długości. Zgodnie z projektem w jej ciągu przewidziano nowy most i jedno rondo. Koszt wybudowania tego odcinka to blisko 36 mln zł.

Finalnie długość całej obwodnicy Skawiny, czyli od ul. Krakowskiej do drogi wojewódzkiej nr 953, będzie miała ponad 7 km długości. Jej całkowity koszt zamknie się w kwocie ok. 115 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki unijne pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (odcinek 1.) i aktualnego RPO WM (odcinek 2. i 3.).

Rok inwestycji drogowych

Oprócz budowy obwodnicy Skawiny, w tym roku Województwo Małopolskie planuje jeszcze rozpoczęcie pracy przy kolejnych odcinkach obejść Tuchowa, Babic czy Zator-Podolsze. Zakończy się też ważna dla całego regionu budowa obwodnic Miechowa i Gdowa. - Tylko w tym roku szacujemy, że wartość wszystkich zadań drogowych w Małopolsce wyniesie ponad 1,6 mld zł, z czego prawie 400 mln zł to środki budżetu województwa. Nie mam wątpliwości, że efekt tych inwestycji z pewnością szybko odczują mieszkańcy naszego regionu. Nowoczesne i wygodne trasy to nie tylko ułatwienie na co dzień dla kierowców, ale przede wszystkim ważny atut dla potencjalnych inwestorów – wylicza marszałek Jacek Krupa.

Jak podkreśla marszałek Jacek Krupa, to wynik konsekwentnej polityki samorządu województwa. Małopolska od kilku lat mocno inwestuje w infrastrukturę transportową, realizując największy w historii plan budowy dróg. Do końca 2023 roku w regionie zostanie wybudowane w sumie 14 nowych obwodnic miast, czyli: Oświęcimia, Gdowa, Miechowa, Skawiny, Skały, Tuchowa, Zatora i Podolsza, Babic, Waksmund - Ostrowsko – Łopuszna, Wolbromia, Zielonek, Chochołowa, Proszowic (etap II) i Muszyny.

Źródło: UMWM

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (9)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Maciej | Dodane: Czwartek, 11 sty 2018, 16:15

Miałem tak seksowna panią polonistkę w szkole ze nie byłem w stanie się skupić na ortografii. Ale poprawie się obiecuje!!! Może nawet szybciej niż nasi rządzący...

Autor: ja | Dodane: Środa, 10 sty 2018, 22:30

Macieju, gospodarzu gminy. Ortografia a później drogi...

Autor: Maciej | Dodane: Środa, 10 sty 2018, 19:30

polityka transportowa dla miasta Skawiny.. Może stworzyć komórkę odpowiedzialną za transport w gminie pytanie czy nie jest za pużno?! Bo o ile Kraków ma problem z deweloperami o tyle Skawina z firmami które się lokują. Jak moi poprzednicy zauważyli problem przepustowości obwodnicy jest problemem obsługi firm a w drugiej kolejności dopiero mieszkanców wiec może nie jest za puzno zeby się ogarnąć z tego, niedlugo deweloperzy z ruczaju dołączą do Skawiny a wtedy już jesteśmy pogrążeni w ubustwie transportowymn!!!! http://www.dziennikpolski24.pl/region/kronika-krakowska/a/krakow-raj-deweloperow-pieklo-kierowcow-i-pasazerow,12833154/

Autor: Gospodarz gminny | Dodane: Wtorek, 9 sty 2018, 17:22

a propo drug w gminie, mamy wiele km nowych nakładek asfaltowych dlaczego i mam pytanie dlaczego pęknięcia ubytki nie są natychmiast uzupełniane?!https://pl.depositphotos.com/156316142/stock-photo-plant-grows-from-a-crack.html Jeżeli wrucili byśmy się do lat 90 tak własnie się działo... teraz nie dbamy wogóle o to co mamy wypracowane po latch naprawde kiepskiiej infrastruktury w gminie!!! A można by przecież tak: https://www.olx.pl/oferta/naprawa-pekniec-zalewarka-do-szczelin-asfaltu-zalewanie-naciec-CID628-IDnskb2.html

Autor: Czytelnik | Dodane: Wtorek, 9 sty 2018, 01:03

Ludzie czytajcie ze zrozumieniem,ostatni odcinek to od awaryjnego do drogi biegnącej przez Rzozów.

Autor: Tomek | Dodane: Poniedziałek, 8 sty 2018, 22:22

Czy to prawda, ze na burmistrza wystartuje dwoch zawodników: Rzepisko i Stochel?

Autor: czytelnik | Dodane: Poniedziałek, 8 sty 2018, 19:30

Kolejne dwa lata obsuwy i zapewne to nie koniec. Pod koniec 2018 r. zostanie dokończona obwodnica Skawiny k. Krakowa - zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. http://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-budowa-autostrad/budowa-autostrad/news-obwodnica-skawiny-bedzie-dokonczona-w-2018-roku,nId,2217939

Autor: archiwista | Dodane: Poniedziałek, 8 sty 2018, 19:17

Powrót do przeszłości? https://www.facebook.com/radiokrakow/posts/10152513651260959 Druga część obwodnicy Skawiny powstanie jesienią 2017 roku http://moto.onet.pl/aktualnosci/druga-czesc-obwodnicy-skawiny-powstanie-jesienia-2017-roku/pb8v2n Za 2 lata będzie gotowy II odcinek obwodnicy Skawiny 29-03-2016 http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/99359/za_2_lata_bedzie_gotowy_ii_odcinek_obwodnicy_skawiny

Autor: sk | Dodane: Poniedziałek, 8 sty 2018, 17:52

Nowoczesne i wygodne trasy to nie tylko ułatwienie na co dzień dla kierowców, ale przede wszystkim ważny atut dla potencjalnych inwestorów ? wylicza marszałek Jacek Krupa. Przede wszystkim dla potencjalnych inwestorów, tych którzy uwierzą w jej cudowną moc. Tranzyt to 30% samochodów, cała reszta to produkt własny, z każdą nową inwestycją przybywa tych samochodów na tzw. obwodnicy i wszyscy spotykają się w wąskim gardle Sidzina. Już połowa ciężarówek po dwóch latach od otwarcia kolejnego odcinka jedzie przez centrum miasta. Życie szybko weryfikuje utopiijne myślenie o transporcie i rozbudowie dróg. Jeśli nawet po tylu obietnicach i przesunięciach terminów uda się dokończyć "obwodnicę" to różnica bedzie po kolejnych latach tylko taka, że zamista korek kończyć się na skrzyżowaniu z ul. Chmielka bedzie się kończył przy ul. Energetyków.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

reklama2

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl