Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 945 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Piątek, 5 sty 2018, 19:46

Opublikowano wyniki grudniowych kontroli domowych kotłowni

Opublikowano wyniki grudniowych kontroli domowych kotłowni

Od 9 października 2017 r. na terenie całej Gminy Skawina rozpoczęły się regularne kontrole palenisk domowych prowadzone przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie.

Na terenie miasta kontrole przeprowadzane są przez Straż Miejską, natomiast na terenach wiejskich przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie.

Kontrola domowych kotłowni ma na celu nie tylko sprawdzenie jakiego rodzaju opału mieszkańcy używają, a także jaki posiada kocioł/piec. Mieszkańcy otrzymali dodatkowe materiały informacyjne dotyczące wprowadzonej „uchwały antysmogowej”. Od 1 lipca 2017 r. nie wolno palić flotem i mułem. Także od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5 lat na wymianę tych kotłów.

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 9 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

Poniżej przedstawiamy wyniki kontroli za grudzień:

- Kontrole przeprowadzone na wniosek mieszkańców: Straż Miejska przeprowadziła 20 kontroli, w wyniku których w dwóch przypadkach stwierdzono spalanie płyt wiórowych i starych mebli. W trzech przypadkach pobrano próbę popiołu, w pozostałych - nie stwierdzono nieprawidłowości. Nałożono dwa mandaty karne: na kwotę 100 zł, oraz na kwotę 500 zł, który był wynikiem pozytywnej analizy próbek popiołu. Na terenie gminy Straż Miejska przeprowadziła 2 kontrole, w wyniku których nie stwierdzono nieprawidłowości.
- Kontrole planowane na terenie miasta: Straż Miejska przeprowadziła 29 kontroli, w wyniku których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości
- Kontrole planowane na terenie gminy: Straż Miejska wspólnie z pracownikami Urzędu przeprowadziła 24 kontrole w miejscowościach:
Rzozów - 8
Radziszów, ul. Wspólna - 7
Radziszów, ul. Kamienna - 9

W wyniku tych kontroli w 7 przypadkach pobrano próbę popiołu, w pozostałych nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (2)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Paweł | Dodane: Sobota, 6 sty 2018, 08:24

Jak wieczorem rozpalane jest kilka tysięcy pieców to co się dziwić że jest smog. Smogiem trzeba było zająć się 20 lat temu odpowiednimi przepisami. To tak jak z obwodnicą. Zaczęli robić jak już Skawina cała w korku stała. O cenie gazu wynecjowanej przez bystrego Pawlaka już nie wspomnę.

Autor: stan | Dodane: Piątek, 5 sty 2018, 21:53

To skąd do cholery jest ten SMOG? 1.Skontrolować wszystkie firmy na terenie Skawiny tylko nocą bo wtedy najwięcej SMRODU wypuszczają. 2.Zamknąć miasto dla wszystkich samochodów wyłączając dostawcze.Strefa JEDNEGO KILOMETRA .Pozbędziemy się SMOGU.Ale żeby to zrobić to trzeba mieć Ja_ _a.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Moneo 250x250 1

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl