Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

skawina 1000x200px 01

Przeczytano: 842 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 11 paź 2017, 15:27

Obowiązuje uchwała antysmogowa

Obowiązuje uchwała antysmogowa

Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że od dnia 01.07.2017 na terenie województwa małopolskiego obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Oznacza ona zakaz stosowania (spalania) poniższych surowców:

• flotów i mułów węglowych(węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu od 0 do 3 mm)
oraz
• drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

Zarówno floty jak i muły są to najdrobniejsze frakcje węgla które są mało energetyczne i powodują dużą emisję szkodliwych pyłów. Można powiedzieć, że tyle, co wsypiemy do kotła, to tyle z niego wyciągniemy popiołu, a reszta wyleci przez komin trując nas i naszych najbliższych sąsiadów.

Drewno nie sezonowane ma dużą wilgotność i energia, którą moglibyśmy uzyskać z jego spalenia zużywana jest głównie na odparowanie wilgoci. Sezonujmy więc drewno co najmniej 2 sezony, by mniej emitować zanieczyszczeń i mniej płacić za opał.

Chcesz wiedzieć więcej - http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów.

To my decydujemy czym oddychamy i czym oddycha nasz sąsiad!

Link do Uchwały: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

inf. prasowa

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

reklama2

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl