Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1594 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Sobota, 15 lut 2020, 17:40

Nowe stacje, przejścia podziemne, kładka i parkingi

Nowe stacje, przejścia podziemne, kładka i parkingi

Na terenie gminy powoli dobiega końca cały szereg inwestycji związanych z przygotowaniami do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pojawią się nowe stacje, parkingi Park&Ride, przejścia podziemne i kładka. Dzięki temu korzystanie z kolei będzie wygodniejsze.

Od trzech lat trwają prace nad inwestycjami, które mają ułatwić mieszkańcom dostęp do kolei. We współpracy finansowej gminy z PKP PLK, poza przebudową stacji Skawina, powstają także dwa przejścia podziemne. Oba tunele pojawią się przy Skawińskim Centrum Komunikacyjnym i połączą ten główny punkt przesiadkowy (dworzec, pętla autobusowa, parking Park&Ride) z ul. Torową oraz Tyniecką. Dzięki temu pasażerowie z północnej części miasta będą mieli nie tylko łatwe dojście na pociąg, ale też szybciej dostaną się do biblioteki, muzeum, szpitala oraz na rynek. Tunele zostaną połączone z całą siecią ciągów pieszo-rowerowych, które ułatwią swobodne przemieszczanie się po mieście Skawina i Radziszowie.

Trwa budowa nowego przystanku Skawina Jagielnia. Nad torami kolejowymi powstanie kładka łącząca os. Rzepnik z ul. Jagielnia. Będzie ona wyposażona w windę dla osób niepełnosprawnych. Od strony os. Rzepnik zostanie wybudowany też parking Park&Ride. Cały obszar będzie połączony za pomocą ciągu pieszo-rowerowego od ul. Korabnickiej.

Zostanie przebudowana także stacja kolejowa Skawina Zachodnia. Nastąpi tutaj przesunięcie przystanku bliżej osiedla Awaryjnego, powstaną nowoczesne perony, dojścia, parking Park&Ride, pętla autobusowa oraz wiata rowerowa. Zostanie też zmodernizowana stacja Podbory Skawińskie. Pojawią się tutaj nowe perony oraz przejście podziemne.

PKP PLK wybudowało przystanek Radziszów Centrum, obok którego Skawina planuje stworzyć parking Park&Ride razem z bezpiecznym dojściem i wiatą rowerową. W grudniu 2019 gmina podpisała porozumienie z PKP PLK, na mocy którego powstaną dwa nowe przystanki: Rzozów Centrum oraz Wola Radziszowska Lipki. W przyszłości pojawią się nowe drogi dojazdowe do nich i parkingi. Nowe bądź przebudowywane przystanki kolejowe, a także tunele i dojścia będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Te inwestycje to kolejne kroki przygotowujące Skawinę do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dzięki dobrej współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez naszą gminę nie tylko zaczną regularnie jeździć pociągi, ale też mieszkańcy będą mieli wiele możliwości, by wygodnie dostać się na stacje - pieszo, rowerem, autobusem czy samochodem.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (4)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Pepe | Dodane: Środa, 19 lut 2020, 16:42

Najważniejsze że rowerowy roman zadowolony jeździ po wybudowanych ścieżkach...

Autor: Sławek | Dodane: Poniedziałek, 17 lut 2020, 15:40

A kiedy ta kolej ruszy? Dożyję?

Autor: Skawiniak | Dodane: , 16 lut 2020, 06:25

Zgadzam sie w 100% z tym co napisal qwerty ten remont ciagnie sie w nieskończoność od blisko 3 lat do Skawiny nie kursuja praktycznie zadne pociągi jedyna alternatywa to autobusy i tu kolejna porazka autobusy jezdza przepelnione w stadach i non stop utykaja w korkach na Skotnickiej a sama kolej bedzie dobrym rozwiazaniem chodz tez nie do konca bo nie daje wielu mozliwosci przesiadek sam czas podrozy to nie wszystko dla mieszkancow cetrum i Tynieckiej bo juz widze tłumy drepczace i jezdzace cprami do stacji potrzeba sprawnej komunikacji i udroznienia ****u tu trrzeba szukac rozwazan a nie skazywac ludzi tylko i wylacznie na ska

Autor: qwerty | Dodane: Sobota, 15 lut 2020, 22:27

"powoli dobiega końca" - tylko tego końca nie widać. Piękny pochwalny artykuł, ale ani słowa kiedy ta inwestycja ma się zakończyć. Kiedy zostaną otwarte przejścia podziemne. Dzieci do szkoły, chorzy do szpitala, ludzie do pracy, ludzie z pracy, matki z dziećmi z wózkami, ludzie z zakupami wszyscy czekają na tą odpowiedź. Jak długo część Skawiny ma być odcięta od reszty świata ? Nie każdy jeździ autem !

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze