Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 2813 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 1 lut 2018, 14:21

Nie ściernisko i nie San Francisco

Nie ściernisko i nie San Francisco

Nie rondo i nie obwodnica jest powodem wycinki drzew naprzeciwko Elektrowni Skawina. Nie jest to też decyzja byłego ministra środowiska Jana Szyszko. Ucinamy spekulacje.

Przy Elektrowni Skawina drzewa robią miejsce elektroenergetycznej linii napowietrznej

23 listopada 2017 do wojewody małopolskiego wpłynął wniosek Polskiej Sieci Elektroenergetycznej SA dotyczący budowy elektroenergetycznej linii napowietrznej 400 kV. 11 stycznia b.r. wojewoda wydał decyzję pozytywną, na mocy której rozpoczęła się wycinka drzew naprzeciwko Elektrowni Skawina. Dzięki wyszukiwarce publicznej RWDZ możemy dowiedzieć się m.in., że inwestor był wzywany do uzupełnienia braków formalnych, co też zrobił w wyznaczonym terminie. Publikowany jest też spis działek, które obejmie budowa.

Sam inwestor tak tłumaczy potrzebę tej inwestycji: - Realizacja zadania modernizacji i rozbudowy stacji Skawina obejmuje również budowę dwóch krótkich odcinków dwutorowych linii 400 kV o długości ok. 3,5 km. Budowane odcinki linii połączą stację elektroenergetyczną Skawina z linią 400 kV Tucznawa-Tarnów, dzięki czemu stacja zostanie włączona do sieci przesyłowej 400 kV. Doprowadzenie energii elektrycznej o tak wysokim napięciu do stacji Skawina istotnie poprawi warunki zasilania aglomeracji krakowskiej, zwiększy się też stabilność pracy sieci przesyłowej. Pozwoli to na podejmowanie kolejnych inwestycji w regionie, przyczyniając się tym samym do jego rozwoju. Przebieg nowego odcinka linii 400 kV uwzględniony jest w obowiązującym w gminie Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał także decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

Linia 2x2x400 kV to w praktyce dwie dwutorowe linie, które będą poprowadzone bezpośrednio obok siebie, aby ograniczyć zajmowania większej ilości terenu. Wzdłuż trasy linii zostanie wytyczony pas technologiczny. W przypadku linii 2x2x400 kV będzie on miał szerokość 120 m. W pasie technologicznym występują ograniczenia w zagospodarowaniu terenu: zakazane jest lokalizowanie budynków mieszkalnych i sadzenie wysokich drzew.

Budowa nie spowoduje przerw w dostawie prądu. Planowany koniec inwestycji to marzec 2019 roku.

Na Rzepniku drzewa przegrywają z obwodnicą

- Koło Rzepiska też wycinają lasek, bo tam ma iść odcinek obwodnicy. Naprzeciwko Rzepiska były wyrwy - tak je nazwaliśmy - tam były stawy. W zimie jeździliśmy tamta łyżwach i sankach; tam się wlewało do słoika wodę z kijankami na lekcje biologii do podstawówki. Codziennie jeżdżę do pracy obok Elektrowni Skawina i aż się płakać chce, jak to widzę. Smutne to, bo okolice wokół Elektrowni i Rzepnika to tereny z mojego dzieciństwa. Tam bawiłam się w podchody. Szkoda, że w zamian nic nowego nie obsadzają – alarmuje pochodząca ze Skawiny Marzena Kotlarczyk.

Agnieszka Poniewska

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (12)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: czytelnik | Dodane: , 4 lut 2018, 10:12

bruno -Czas najwyższy na park w Skawinie do wycinki toporki w ****!!! bedzie duży plac dla firm Przy takiej opiece jaką ma Park Miejski i cała zieleń w mieście to drzewa znikną za kilka lat. Można nie czekać i zrobić jak w Rybniku. Rzeź rybnickiego parku jest tylko jednym z kolejnych etapów realizowania obowiązującej w Polsce wizji miasta, które ma przynosić dochód. Park dochodowy nie jest. Inną sprawą jest dla kogo jest ten dochód i co z tego mają mieszkańcy poza smogiem i utratą zdrowia którego nie da się kupić ani na nie zarobić.

Autor: jjj | Dodane: Sobota, 3 lut 2018, 19:40

To dlatego bocznica kolejowa do huty która była w tym lesie została zlikwidowana?

Autor: drzewo jest be | Dodane: Sobota, 3 lut 2018, 13:37

Autor jkl napisał. "Jest to dla dobra całej energetyki, myślę jednak że będą w innym miejscu jakieś tereny do zalesienia mam taką nadzieje, mnie też się nie podoba to ale rozumiem takie działania". Kiedyś komuniści i sowieci nazywali to racją stanu. Cawniactwo polega na tym, że u nas się lasy wycina i pali węglem w elektrowniach, zaś w czystej postaci prądu trafi do Czech. Widzaiłeś coś takiego jak plan nasadzeń w gminie, rzuć okiem na MPZP i spróbój znaleźć miejsca do takich nasadzeń. Wskazywano nasadzenia po wycince drzew w mieście typując osuwiska w Radziszowie . Tylko wszyscy wiedzą, że wiatr wieje z zachodu, prawie przez cały rok. Wycinając drzewa stworzyli korytarz dla zanieczyszczonego powietrza. Jedyną zaporą jest Park Miejski który za kilka lat wytraci wszystkie stare drzewa bo nie udźwigną tylu zanieczyszczeń . Choć powierzchnia San Francisco w skali amerykańskiej jest mała, choć ziemia jest droga, to jest to wyjątkowo zielone miasto czego nie można powiedzieć o Skawinie w której pozostało około 2% terenów zielonych . Tu nawet Szyszko miałby problem znależć kornika w drzewie. Jedyne enklawy zieleni to stare osiedla gdzie i tak zapuszczają się drwale w poszukiwaniu miejsca pod parkingi. Drzewa zabijają kierowców, śmiecą zrzucając liście, no i zawsze może je wiatr złamać. Ptak siedząc na drzewie może strzelić kupę na karoserię samochodu, drzewa ukrywają przestępców przed okiem kamery.

Autor: Mordor | Dodane: Sobota, 3 lut 2018, 12:00

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. taką wizję miesta bez drzew zatwierdzono w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Przez 10 lat debatowano i zdecydowano wyciąć wszystko co zielone, zalać betonem . Stworzono furtkę dla wszelkiej maści trucicieli bo każdy kto ma kasę może z miasta zrobić śmietnik. Był czas gdy można było protestować przeciw takiej wizji gdzie 1000 hektarów odrolniono i odlesiono gdzie z mapy wymazano wszystoko zielone od obwodnicy aż po las tyniecki od huta po tory kolejowe. Resztę drzew wykończą deweloperzy, mieszkańcy pod parkingi o których marzą, leśnicy wytnę lasy na południe od miasta. Lasu i zieleni w planach nie ma bo liczy się tylko pieniądz . Ci którzy zbili na tym kapitał zawsze będą wskazywać na wyższe racje, rozwój, miejsca pracy, podatki to mantra która jest zasłoną dymną. Na naszych oczach powstaje Mordor i za nasze podatki.

Autor: Do "skawiniani" ? | Dodane: Piątek, 2 lut 2018, 22:26

To nie okręg wyborczy Paca - macie tam zaj...tą radna z PiS co ona zrobiła w tej sprawie? ??? a decyzje o wycince zadecydował mieszkający niedaleko w Borki Szlachecki niejaki wojewoda Ćwik - to pisze w tym tekście! ???

Autor: cinunia | Dodane: Piątek, 2 lut 2018, 19:24

Przykre jest to że wycina się drzewa które sadzili uczniowie szkół po zamknięciu huty.

Autor: jkl | Dodane: Piątek, 2 lut 2018, 17:09

Czy się komuś podoba czy nie są pewne inwestycje które muszą zostać wykonane, będąca w pobliżu elektrownia wymusza niestety takie działanie. Jest to dla dobra całej energetyki, myślę jednak że będą w innym miejscu jakieś tereny do zalesienia mam taką nadzieje, mnie też się nie podoba to ale rozumiem takie działania.

Autor: xyz | Dodane: Piątek, 2 lut 2018, 12:49

nie wszyscy radni

Autor: Mieszkaniec | Dodane: Piątek, 2 lut 2018, 08:58

http://stacjaskawina.pl/assets/files/SKA%20(Zakres%20inwestycji%20na%20tle%20orftofotomapy).pdf Tu na mapie widać ile lasu musi by wycięte. Koszmar. Nikt nie napisał,że to nie tylko nowa linia, ale przebudowa starych linii .

Autor: skawiniani | Dodane: Czwartek, 1 lut 2018, 20:07

a co nasi radni na to? Radny Pac- Starostwo Powiatowe w Krakowie, dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska, co zadziałał tej sprawie, komisja radnych ochrony środowiska, poszczególni radni, którym leży dobro ochrony środowiska? Ano nic. Trzeba to rozliczyć w najbliższych wyborach samorządowych

Autor: bruno | Dodane: Czwartek, 1 lut 2018, 18:40

Czas najwyższy na park w Skawinie do wycinki toporki w ****!!! bedzie duży plac dla firm i kasiora w miejskiej kasie z tych żesz firm czy nie to się liczy dla włodarzy?! Kiedy to sie zmieni skawina jest za ciasna na takie krulestwo przemysłu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: Skawinianin | Dodane: Czwartek, 1 lut 2018, 16:06

Wytną cały las tłumacząc to potrzebami elektroenergetycznymi i postawią nowe zakłady które będą truły. Huta Aluminium po to była postawiona w lesie żeby chociaż trochę tego syfu zatrzymywały te drzewa a teraz cały syf będzie szybko frunął do centrum.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Moneo 250x250 1

vesuvius

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl