Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 3027 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Wtorek, 27 lut 2018, 19:32

Na kolei sporo się zmieni. Także w gminie Skawina

Na kolei sporo się zmieni. Także w gminie Skawina

PKP PLK inwestuje 230 mln, by o kwadrans skrócić podróże do Zakopanego, usprawnić obsługę podróżnych na 9 stacjach oraz przystankach pomiędzy Skawiną a Suchą Beskidzką (lina nr 97). W ramach przebudowy linii kolejowej z Krakowa do Suchej Beskidzkiej powstanie w Radziszowie nowa stacja. Inwestycja obejmie też remont dwu stacji już istniejących: Radziszów i Rzozów. PLK przebudują też mosty – w tym skawiński, a także wiadukty. Planuje też zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jak zauważają niektórzy mieszkańcy, planowane inwestycje są odnowioną koncepcją sprzed 30 lat. Wskazują, że przy okazji remontów, warto by było zmienić nazwę stacji Rzozów, gdyż wprowadza ona w błąd; faktycznie stacja znajduje się w Radziszowie. Jak zauważa mieszkanka Radziszowa Lucyna Motyka: - Ze środka wsi wszędzie daleko. I do stacji Radziszów, i do przystanku Rzozów. Wychodząc naprzeciw tym sugestiom powstanie zupełnie nowy przystanek Radziszów-Centrum.

Nowa stacja PKP Radziszów-Centrum zlokalizowana będzie przy ul. Brzegi (obok byłego Kółka Rolniczego). W jej sąsiedztwie zostanie wybudowany parking dla samochodów i rowerów. Przetarg, w trybie zaprojektuj i wybuduj zostanie rozpisany wiosną. Inwestorem będzie gmina Skawina.

Podróżni zyskają lepszą obsługę na stacjach w: Radziszowie, Leńczach, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, Stroniach, Stryszowie i na przystankach: Rzozów, Wola Radziszowska, Podolany, Przytkowice.

Licząca 35 kilometrów trasa z Krakowa do Suchej Beskidzkiej będzie odnowiona. Dzięki temu podróż z Krakowa do Zakopanego zostanie skrócona o kolejne minuty.

Jak wyjaśnia mieszkaniec Radziszowa, a zarazem radny Józef Niechaj: - Prace mają być wykonane w tym roku. Stacja PKP Rzozów znajduje się na granicy Radziszowa i Rzozowa. Ewentualny wniosek o zmianę nazwy, wymaga konsultacji z mieszkańcami i dokładnej analizy.

Po zakończeniu wszystkich inwestycji PLK czas przejazdu w relacji Kraków – Zakopane skróci się o około 1 godz. i 20 minut, tj. z 3 godz. 30 min. do około 2 godzin i 15 minut.

AP

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (8)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: hrabia | Dodane: , 4 mar 2018, 20:53

czy na stacjach jest planowane budowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych?! tak, będą takie stanowiska w Skawinie Moje pytanie brzmi czy wraz z wremonotwaniem tej całej infrastruktury pojawią sie biletomaty?? Tak, będzie biletomat z MKA Rzozów PKP na pewno doczeka się parkingu P+R. Gmina nawet już go projektuje zgodnie z: https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1413946,wykonanie-opracowania-programu-funkcjonalno-uzytkowego-dla-projektu-pn-rozwoj-zintegrowanego-transpo.html

Autor: Marcin | Dodane: Piątek, 2 mar 2018, 14:06

Ja mam pytanie do Burmistrza i PKP. Stacja Rzozów PKP nie ma nawet pół miejsca na parking samochodowy. Parkingi to nieodzowna część infrastruktury . Jest tyle miejsca przy stacji PKP w Rzozowie, że coś można zrobić. Póki co pasażerowie są skazani na marszobieg z "buta". To nie jest bolączka jednej osoby, ale większości dojeżdżających PKP. Z racji zamierzonych remontów proszę o uwzględnienie miejsc parkingowych przy stacji PKP Rzozów. O tym będę pisał i powielał ilekroć nadarzy się okazja.

Autor: manewrowy | Dodane: Czwartek, 1 mar 2018, 17:35

Tam gdzie nie ma kas biletowych, konduktor nie pobiera dodatkowej opłaty . Biletomaty są w nowych składach Kolei Małopolskich, jeśli nie ma w pociągu to obsługa nie pobiera dodatkowej opłaty. Są dworce na których można i należy kupić bilet by nie płacic dodatkowej opłaty. Sporo osób kupuje bilet za pomoca aplikacji, takie czasy ;) Zapewne po zakończeniu prac na kolei a to potrwa jeszcze dwa lub trzy lata oraz po oddaniu do użytku dworca po remoncie będą automaty do sprzedaży biletów. Na razie to taka partyzantka i nie będzie to tak docelowo wyglądać. Od 10 marca 2018 kolejna zmiana rozkładów jazdy pociągów.

Autor: aha | Dodane: Środa, 28 lut 2018, 14:18

Moje pytanie brzmi czy wraz z wremonotwaniem tej całej infrastruktury pojawią sie biletomaty?? nigdzie o tym nie ma wzmianki! czy w kółko trzeba kupowac droższe bilety u konduktora?

Autor: sk | Dodane: Środa, 28 lut 2018, 13:11

Kierowco to dopiero początek tej właściwej drogi, pierwszeństwo dla komunikacji zbiorowej. Im więcej osób będzie z niej korzystać tym mniej czasu będziesz tracił w korkach. Ruszy kolej za trzy lata, to tudniej będzie przejechać przez miasto samochodem z zachodu na wschód , więcej kierowców pojedzie obwodnicą. Kopaniem tuneli , poszerzaniem mostów można tylko zaprosić kolejnych do wsiadania do samochodu i przejazdu przez centrum miasta. Radziszów zbliża się do centrum Skawiny stawiając na połączenia kolejowe i rowerowe. Dobra komunikacja autobusowa to też alternatywa dla mieszkańców.

Autor: czytelnik | Dodane: Środa, 28 lut 2018, 12:49

Nissan Laf bądźmy realistami, najbliższe lata to napływ samochodów bo Niemcy wyrzucili z miast stare diesle. Nie za kilka a za kilkadziesiąt lat samochody z napędem elektrycznym staną się w miarę popularne. Moim zdaniem lepiej te pieniądz które proponujesz przeznaczaczyć na zakup i eksploatację stacji ładowania, spożytkować na dopłaty do komunikacji autobusowej.

Autor: Nissan Laf | Dodane: Środa, 28 lut 2018, 09:41

Mam pytanie a czy na stacjach jest planowane budowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych?! Jest to istotne z punktu widzenia rozwoju tej branży, za kilka lat może to być standard...

Autor: Kierowca | Dodane: Środa, 28 lut 2018, 09:16

A czy nie można by zmienić koncepcji z przed 30 lat na miarę XXI w i przejazd kolejowy obok koncentratów Lajkonik wkopać pod ziemie?! było by bezpieczniej!!! oraz co w tych czasach się liczy o wiele szybciej żyjemy w ciągłym pospiechu. Wolał bym czas zaoszczędzony poświecić najbliższej rodzinie:)

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Moneo 250x250 1

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl