Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ad skawina24 1000x200

Przeczytano: 1457 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 20 mar 2019, 12:19

Co dalej ze szkołami w gminie? "Są różne scenariusze"

Co dalej ze szkołami w gminie?

Szkoły na wsiach mogą zostać zamknięte - tego obawiają się mieszkańcy i nauczyciele. To efekt zapowiedzi urzędników dotyczących przyjrzenia się oświacie i szukania w niej oszczędności. W zeszłym roku z miejskiej kasy na utrzymanie placówek przeznaczono 80 milionów złotych, z czego subwencja wyniosła 35 milionów. Oświata w tym roku pochłonie około jednej trzeciej całego budżetu gminy.

Punktem zapalnym okazały się słowa przewodniczącej Ewy Masłowskiej na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Po dyskusji dotyczącej szkolnictwa w Skawinie powiedziała "nie, to się nam nie uda" w momencie, gdy wydawało jej się, że ma wyłączony mikrofon.

- To nadinterpretacja, w tym roku nie będziemy zamykać szkół - mówi zastępca burmistrza Witold Grabiec. Zapytany, co będzie w najbliższych latach odpowiada. - To jest kwestia demografii. Nie może funkcjonować szkoła bez dzieci i trudno przewidzieć, jak w najbliższych latach będzie się to kształtowało.

Grabiec przyznaje, że brane są pod uwagę różne scenariusze. Jednym z nich jest pomysł, by w szkołach podstawowych zrobić oddziały żłobka lub przedszkola. Sprawa jednak jest rozwojowa i nie są znane żadne konkrety.

Zamknięciu szkół szczególnie na wsiach sprzeciwia się Bartłomiej Szwed, nauczyciel z podstawówki w Pozowicach. Zauważa on, że zlikwidowanie szkoły w Wielkich Drogach lub Pozowicach będzie wielką uciążliwością komunikacyjną.

- W tych miejscach komunikacja miejska praktycznie nie istnieje. W Pozowicach nie ma żadnego autobusu MPK, bus jeździ nieregularnie. W Wielkich Drogach jest niewiele lepiej, mamy raptem jedną linię autobusową, która jeździ bardzo rzadko - podkreśla Szwed.

W Skawinie funkcjonuje obecnie 15 szkół, 5 w mieście, 10 w gminie. Uczy się w nich 3500 uczniów.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2