Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1710 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 20 cze 2019, 17:36

Burmistrz działa ws. Valeo

Burmistrz działa ws. Valeo

Kontrowersje dotyczące zakładu Valeo w Skawinie nie maleją. Po proteście mieszkańców przeciwko fetorowi emitowanemu przez firmę, w mediach społecznościowych nie brakuje osób regularnie zgłaszających odór. Towarzyszą temu zdjęcia dymu wydobywającemu się z zakładu. Burmistrz Norbert Rzepisko podjął szereg działań mających zmusić Valeo do załatwienia problemu.

Jednocześnie na wniosek włodarza gminy radni przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na rozszerzenie działalności zakładu. Do tego oficjalny urzędowy portal opublikował oświadczenie Valeo. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ

Po oburzeniu mieszkańców dotyczącym umieszczania oświadczenia prywatnego zakładu na portalu utrzymywanym z pieniędzy podatników, opublikowano również zapowiedź protestu, który odbył się 9 czerwca.

Norbert Rzepisko odniósł się bezpośrednio do sprawy i zaczął aktywnie działać na rzecz wyeliminowania fetoru z Valeo. Burmistrz ma ciężki orzech do zgryzienia. Mieszkańcy wymagają od niego, by jednoznacznie opowiedział się po stronie społecznej i szybko oraz skutecznie zmusił firmę do hermetyzacji produkcji. Z drugiej strony Valeo jest największym pracodawcą w Skawinie, który płaci duże podatki w gminie. Firma była też jednym z ważniejszych sponsorów wydarzeń kulturalnych i sportowych.

- Działalność burmistrza ma doprowadzić do tego, żeby zlikwidować problem, a jednocześnie żeby ta firma tutaj pozostała, jako zakład przyjazny i ekologiczny. Dzięki temu Skawina ma środki na to, żeby rozwijać miasto - mówi Norbert Rzepisko.

Jakie działania podjął burmistrz, by rozwiązać problem? Jednym z nich jest powołania Rady Naukowej, czyli zespołu ekspertów, którzy mają ustalić, który zakład i w jakim stopniu zanieczyszcza powietrze w Skawinie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Równolegle Norbert Rzepisko pozyskał dane od Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące zachorowań mieszkańców w podziale na ulice. Informacje te są analizowane przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki nim mieszkańcy powinni się dowiedzieć, jakie są różnice w poziomie zachorowań między osiedlami blisko Valeo, a tymi oddalonymi o kilka kilometrów. Pozwoli to raz na zawsze ustalić, czy życie w okolicy zakładu wpływa na zdrowie mieszkańców.

Burmistrz zaczął wysyłać również cały szereg pism do instytucji odpowiedzialnych za wydawanie zgód i kontrolę działalności zakładów przemysłowych w Małopolsce. I tak zwrócił się do Starostwa Powiatowego oraz Zarządu Województwa Małopolskiego o rewizję wydanych pozwoleń na działalność Valeo. Rzepisko zwrócił się też do starosty o zobowiązanie zakładu do wykonania przeglądu ekologicznego. W uproszczeniu jest to opinia specjalistyczna, która ma potwierdzić lub wykluczyć negatywny wpływ firmy na środowisko. Jeżeli przegląd potwierdzi obawy mieszkańców, to jego wynik będzie furtką do dalszych działań.

Kolejnym krokiem Norberta Rzepisko jest brak zgody na kompensację pyłów, o którą ubiegało się Valeo. Gdyby burmistrz zgodził się, to w wielkim skrócie oznaczałoby, że zakład mógłby dofinansować lub zapłacić za wymianę pieca osobie prywatnej, a "zysk ekologiczny" firma wzięłaby dla siebie. Upraszczając, zakład sprawia, że emisja pyłów w kilku domach jest mniejsza, a firma dzięki temu mogłaby emitować ich więcej u siebie. Niebezpieczeństwem zgody na kompensację jest fakt, że Valeo mogłoby dofinansować wymianę kopciuchów na przykład w Mogilanach.

Doprowadziłoby to do sytuacji, że w gminach ościennych powietrze stałoby się lepsze, a w Skawinie gorsze. Poza tym pojawiłyby się problemy z egzekwowaniem, czy zakład emituje dokładnie tyle pyłów, na ile pozwalają przepisy. Kolejnym kłopotem, który pojawiłby się, gdyby taką zgodę wydano jest fakt, że kopciuchy emitują pm10 i pm2,5, a Valeo mogłoby oprócz pyłów, wypuszczać do powietrza inne toksyczne substancje.

Burmistrz również zaapelował do podległych mu instytucji kultury (Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sportu) o rezygnację ze współpracy z Valeo. CKiS już zastosowało się do apelu burmistrza i w trakcie tegorocznych dni Skawiny zabrakło reklamy zakładu. Banery i reklamy zakładu zostały usunięte z przestrzeni publicznej. Nie znajdziemy ich na przykład na miejskim basenie, gdzie już w szatni na szafkach mieszkańcy widzieli naklejki reklamujące Valeo. "Mecenasa kultury" CKiS usunęło również ze swojej strony internetowej. Według zapowiedzi, logotypy zakładu zniknęły do czasu wyeliminowania problemu fetoru.

Norbert Rzepisko wystosował także szereg pism do zarządu Valeo we Francji, w których domaga się między innymi uzyskania sprawozdania z wyników podjętych przez zakład działań mających wyeliminować problem fetoru. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że gmina planuje wysłać delegację do Francji i porozmawiać twarzą w twarz z przedstawicielami Valeo.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (1)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: cojs | Dodane: Piątek, 21 cze 2019, 15:41

I blady strach padł na Właścicieli Valeo..... a wycieczka dla naszych "Urzędników" jak znalazł każdy powód dobry.....

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2