Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

ban domy 19 kopia

Przeczytano: 3353 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 13 wrz 2017, 15:53

Akt lokacyjny Skawiny... sfałszowano?

Akt lokacyjny Skawiny... sfałszowano?

Badacz z Krakowa odkrył, że średniowieczny dokument został podrobiony przez notariusza. Teraz pisze na ten temat książkę.

Akt lokacyjny Skawiny mógł zostać sfałszowany. Dokument, na mocy którego powstało miasto został stworzony przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Przez setki lat przechowywania w różnych archiwach papier zniszczył się i zapisane na nim słowa były praktycznie nie do przeczytania.

W XVII wieku sporządzono więc jego kopię, a oryginał zniszczono. Kopia najprawdopodobniej została sfałszowana. Skąd taka teza? Bo na kopii aktu lokacyjnego Skawiny jest podpis króla Kazimierza Wielkiego. - On nie podpisywał dokumentów, tylko przywieszano jego pieczęć. To był wówczas wystarczający środek uwierzytelniania. Według wszelkich oznak na niebie i ziemi Kazimierz Wielki nie był osobą, która potrafiła pisać - mówi dr Przemysław Stanko, autor odkrycia.

Na kopii aktu lokacyjnego Skawiny zamiast pieczęci był podpis notariusza, któremu najprawdopodobniej zapłacono za fałszerstwo. Dr Stanko bada kto i co mógłby na fałszerstwie zyskać. Pisze o tym książkę. Istnieje jednak obawa, że ta tajemnica mogła zostać zabrana do grobu.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (3)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Inny Skawinianin | Dodane: Czwartek, 14 wrz 2017, 13:22

Ten jegomość oszołom ma zapał i chęci do tego, żeby szukać prawdy historycznej. Lepiej znać prawdę i wiedzieć że Kaziu miał nie po drodze z piórem i że owy dokument był fałszywą kopią. Co nie umniejsza Skawinie jako miastu. Bo od razu kopii się nie robi, tylko na podstawie czegoś. Więc jakiś oryginał był. Mieszczaninem jesteś, bez obaw :D Ale dokładna wiedza na ten temat jest ważna. Zaptam retorycznie: wolałbyś być lemingiem i łykać wszystko co Ci powiedzą, czy szukać nawet najniewygodniejszej prawdy? A Skawina miastem stoi od czasów kiedy to Columb jeszcze z pieluchą ganiał... ;)

Autor: Skawina | Dodane: Środa, 13 wrz 2017, 22:23

Teraz zmienić to "miasto" na wieś ponieważ jest nielegalne.

Autor: Skawinianin | Dodane: Środa, 13 wrz 2017, 18:13

Jakiś oszołom szuka taniej sensacji. Jeśli faktycznie by tak było to już dawno by to ktoś odkrył albo by się to wydało. Zaraz okaże się że nie jesteśmy mieszkańcami Skawiny tylko czegoś innego, a może nawet to nie Polska... Ehh szkoda gadać

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

reklama2

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl