Środa, Kwiecień 23, 2014
   
Tekst

wyszukaj w portalu

Reklama

Co nas czeka w 2013 roku?

Felieton Burmistrza

adam_najder_felieton


Przełom każdego roku stanowi naturalny czas podsumowań i refleksji, ale także doskonały moment na planowanie przyszłości. Jaki zatem był 2012 rok? Niewątpliwie był on dla władz samorządowych Gminy Skawina okresem wyjątkowo pracowitym, ale też bardzo owocnym. Ostatnie jego miesiące obfitowały w wydarzenia wielkie i w te nieco mniejszej rangi – były wśród nich zarówno te publiczne, jak i osobiste – wszystkie pozostawiły trwały ślad. Najważniejsze wśród nich, uroczyste otwarcie Rynku w Skawinie po zakończonej rewitalizacji, potwierdziło, że Skawina potrzebowała przestrzeni o wysokich walorach estetycznych - wizytówki miasta, która dając możliwość podejmowania przez mieszkańców wspólnych aktywności sprzyjać będzie integracji społecznej.

Wśród wielu trudnych decyzji Gmina Skawina weszła w Nowy Rok z wielkimi szansami rozwoju, ale też stanęła przed wyzwaniami, które będą wymagały ogromnego wysiłku i zaangażowania. Najważniejsze spośród nich to: realizacja II i III odcinka obwodnicy Skawiny, wdrażanie nowych regulacji ustawy o gospodarowaniu odpadami komunalnymi, opracowanie „Strategii rozwoju Gminy Skawina na lata 2014-2020”, zakończenie prac nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz przygotowanie do mającego miejsce w 2014 r. jubileuszu 650-lecia lokacji miasta.

Ogromną szansą na rozwój jest rozpoczęcie w 2013 r. budowy II i III odcinka obwodnicy Skawiny, które wraz z budową dwóch nowych mostów na rzece Skawinka i potoku Rzepnik mają łączną długość 2,0 km (od skrzyżowania z ulicą Nowoprzemysłową do skrzyżowania z ulicą Energetyków). Realizacja tego etapu budowy stała się możliwa dzięki mocnemu wsparciu i zaangażowaniu Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Nowa trasa spełni rolę obwodnicy, która będzie omijać krytyczny odcinek DK44 przebiegający przez ścisłe centrum Skawiny, zwężenie drogi na wysokości mostu na rzece Skawince, a także przejazd kolejowy i zabudowę podmiejską w rejonie Rzozowa. Zakończenie inwestycji stanowić będzie poprawę bezpieczeństwa jej mieszkańców, szansę na rozwój przedsiębiorczości i nowe inwestycje oraz wykorzystanie potencjału miasta. Łączna długość wszystkich pięciu odcinków wynosi 5,4 km. Przedsięwzięcie to jest także poważnym wyzwaniem, bowiem całość inwestycji przeprowadzona zostanie przez władze samorządowe Gminy Skawina, beneficjenta dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, określonej szczegółowo w umowie zawartej z Marszałkiem Województwa Małopolskiego. W tym obszarze Gmina Skawina zamierza także kontynuować działania na rzecz biznesu i stref gospodarczych, dla których budowa obwodnicy jest warunkiem koniecznym dla rozwoju.


W nadchodzących miesiącach Gmina Skawina kontynuować będzie prace w obszarze wdrażania nowych zapisów ustawy o gospodarowaniu odpadami komunalnymi Jak dotąd opracowano i podjęto pakiet uchwał w tym zakresie – w tym przede wszystkim ustalono termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Skawina, jak również dokonano wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wysokości stawki tej opłaty i stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności dla właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Skawina. Równie ważne zadania stawia przed władzami samorządowymi kontynuacja prac nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Najbliższe miesiące to także intensywny czas prac nad przygotowaniem założeń „Strategii rozwoju Gminy Skawina na lata 2014-2020”. W tym celu w strukturze Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, jak również Rady Miejskiej w Skawinie powołane zostaną specjalne zespoły, których zadaniem – we współpracy z mieszkańcami Gminy Skawina – będzie określenie celów strategicznych, które winny znaleźć się w opracowywanym dokumencie.

Wielkimi krokami zbliża się również jubileusz 650-lecia lokacji miasta. To wielka szansa na promocję Gminy Skawina jako miejsca przyjaznego dla mieszkańców, a także ważnego administracyjnie i gospodarczo ośrodka z dobrze rozwiniętym rynkiem pracy, licznymi placówkami oświatowymi i wysokim poziomem usług publicznych. Ważnym zadaniem władz samorządowych Gminy Skawina będzie dalsze animowanie dobrze rozwijającej się współpracy z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami oraz młodymi mieszkańcami, co umocni wizerunek Skawiny jako miasta otwartego na BIZNES, MŁODZIEŻ i NGO. Skawina wyróżnia się w Województwie Małopolskim wysokim poziomem i dynamiką urbanizacji oraz znacznym stopniem powiązania z krakowskim systemem szkolnictwa, usług, rynkiem pracy oraz niektórymi wspólnymi rozwiązaniami z zakresu infrastruktury drogowej i technicznej. Warto zatem przy okazji tego znakomitego święta wykorzystać okazję do utrwalenia obrazu Skawiny jako miasta zielonego, pełnego urokliwych ogrodów i parków, a także miejsca bezpiecznego, atrakcyjnego i otwartego dla nowych inwestorów i mieszkańców.

Skawina dynamicznie się rozwija, toteż mam nadzieję, że 2013 rok przyniesie jeszcze więcej interesujących projektów. Wszelkie szczegółowe informacje związane z tymi zagadnieniami znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: www.um.skawina.net oraz w naszym profilu na Facebooku: www.facebook.com/GminaSkawina. Już dziś serdecznie zapraszam do czytania i polubienia przygotowanych przez nas materiałów.

Komentarze  

 
+1 #50 Julia 2013-04-20 08:24
Mam pytanie do Pana Burmistrza, kiedy wreszcie zostanie naprawiona ulica Korabnicka w Skawinie???? Przecież ta droga to koszmar, tam w pobliżu radaru nie da się przejechać, jest dziura na dziurze i nikt nic z tym nie robi!!!!!!!!!! Skawina nie ma pieniędzy na załatanie kilku dziur? Nie mówiąc już o porządnym asfalcie.....
Zacytuj
 
 
0 #49 A 2013-04-19 06:34
Cytuję ngo:
Informacje z XXVIII sesji Rady Miejskiej w Skawinie
http://www.youtube.com/watch?v=3NAu5YYJbUI
http://www.youtube.com/watch?v=8VAF2L6-NJo

Lektura obowiązkowa ;-)


Usunięte...
Zacytuj
 
 
0 #48 czytelnik 2013-03-20 10:33
Kanalizacja i drogi w unijnych projektach
Niektóre gminy na razie wstrzymują się z projektami do realizacji w najbliższych latach. Np. w Krzeszowicach i Skawinie prowadzone są wielomilionowe inwestycje kanalizacyjne i wskaźniki zadłużenia mogą nie pozwolić na zapewnienie własnego udziału w innych dużych przedsięwzięcia ch.
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-podkrakowski/1266319-kanalizacja-i-drogi-w-unijnych-projektach.html,,0:pag:2#nav0
Zacytuj
 
 
+1 #47 ngo 2013-03-09 20:38
Mam wizję działania klubu
...Nie jest to łatwe zadanie, ale głównie ze względu na małą ilość pieniędzy, jaką mamy do dyspozycji...
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-podkrakowski/1264823-mam-wizje-dzialania-klubu.html
A ja mam wizję, że zamiast utrzymywania tych wszystkich klubów kopaczy powstanie chodnik z Radziszowa do Skawiny, z większym pożytkiem dla zdrowia i życia mieszkańców.
Zacytuj
 
 
+1 #46 limo 2013-03-07 14:46
Szukałem tutaj odniesienia do chodnika w Rzozowie, bo wieś podmiejska ,a wizerunek jak w śedniowieczu. No, ale skoro będzie obwodnica, to samochody osobowe z wdowicką rejestracją oraz busy może będą tym samym wolniej jeździć przez tę potężnie zagrożoną ruchem samochodowym wieś? Nie sądzę, aby zmieniły trasę...MOIM MNARZENIEM JEST, ABY PAN BURMISTRZ OKONAŁ TRASĘ SKAWINA - RZOZOW ""Z BUTA , tak, jak robią to nie mające zniżki na autobus, wdowy 50-69 letnie,żyjące z renty po męzu.
Zacytuj
 
 
0 #45 smog 2013-03-05 11:36
Co nas czeka w 2013 roku?
Zapewne 200 dni z przekroczeniem normy pyłu zawieszonego, dalsze milczenie i nic nie robienie w temacie, ex aequo I miejsce z Alejami Krasińskiego. Brak informacji lokalnego społeczeństwa to hipokryzja rządzących i radnych od prawa do lewa. Ani raz na przestrzeni lat ten temat nie został poruszony na Sesjach, nie pojawia się na stronie UMiG.
http://213.17.128.227/iseo/
Zacytuj
 
 
0 #44 głos 2013-03-04 13:14
Hala widowiskowo-sportowa to relikt minionej epoki. Szkoda wkładać pieniądze w jej remont, jestem za zburzeniem tego energochłonnego obiektu o małej przydatności.
Zacytuj
 
 
0 #43 ngo 2013-03-04 10:37
Informacje z XXVIII sesji Rady Miejskiej w Skawinie
http://www.youtube.com/watch?v=3NAu5YYJbUI
http://www.youtube.com/watch?v=8VAF2L6-NJo

Lektura obowiązkowa ;-)
Zacytuj
 
 
0 #42 ngo 2013-03-04 10:14
Podzielono środki
NGO: konkursy ofert rozstrzygnięte
Znów środowiska kopaczy wywalczyły forsę. Gdzie te sukcesy?
Kluby piłkarskie 351.000.00 zł

Mniejszy nacisk na kulturę 30.000.00
Zajęcia pozaszkolne profilaktyka uzależnień 35.000.00
Zacytuj
 
 
+2 #41 c.o 2013-03-03 10:51
Ku przestrodze
Gigantyczna awaria! Marznie kilkadziesiąt tysięcy Polaków.
http://www.sfora.pl/Gigantyczna-awaria-Marznie-kilkadziesiat-tysiecy-Polakow-a53131
Czy dostawy ciepła do miasta są niezagrożone wobec poczynań CEZ
Zacytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

banner stachyra v2

Partnerzy

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie gazeta skawinska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

jakość powietrza

katalog firm


Reklama

informator miejski