Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1584 | Kategoria: Sport

Data dodania: Wtorek, 2 sty 2018, 21:37

Aż 150 skawinian trenuje squasha!

Aż 150 skawinian trenuje squasha!

Od 2013 roku w Skawinie na profesjonalnych kortach można zagrać w squasha. W klubie trenuje około 200 osób. Blisko 150 to mieszkańcy Skawiny i okolic.

- Staramy się, aby ludzie u nas grający, identyfikowali się z tym miejscem, stąd firmowe koszulki. Z roku na rok rośnie liczba graczy. Skawina stała się rozpoznawalna w krakowskim świecie squasha, a zawodnicy reprezentują coraz wyższy poziom - tłumaczy Grzegorz Sławiński, trener squsha w Silver Squash.

Klub organizuje turnieje. - Od dwóch lat przyjęły formę comiesięcznych cyklów. Zwycięzca danego turnieju otrzymuje przechodni puchar, który jest nagrodą w kolejnym turnieju. Osoba, która wygra cykl turniejowy, zdobywa ten puchar na stałe. W turnieju może wystąpić każdy.

Warunkiem jest tylko posiadanie licencji zawodnika Polskiej Federacji Squasha, którą wyrabia się szybko i bezpłatnie przez internet oraz uiszczenie opłaty startowej. W każdym momencie można dołączyć do cyklu turniejowego.

- Prowadzimy też nasz wewnętrzny ranking zawodników. Nasz turniej ma rangę B. To znaczy, że jego prestiż jest mniejszy niż turnieju A, który jest ogólnopolski i skupia najlepszych zawodników. Turnieje rangi B dopuszczają star zawodników z zewnątrz. Zawodnicy zdobywają także punkty do rankingu Polskiej Federacji Squasha. Natomiast turnieje klasy C mają charakter lokalny, tzn. „dla swoich”. Każdy turniej ma też współczynniki. Od 0 do 5, np. B0, B2. Zmiana współczynnika kategorii turnieju zależy od ilości zawodników oraz średniej wartości ich rankingu. Dla przykładu za wygranie skawińskiego turnieju w kategorii B5 zdobywa się 140 punktów. W przypadku rangi B0 tych punktów mogłoby być o wiele więcej. Podczas naszego turnieju można nauczyć się, jak profesjonalnie sędziować mecze squasha, a także nawiązać znajomości - zaznacza trener.

Sławiński zainteresował się squashem przez przypadek. Jako absolwent krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, podjął pracę w klubie sportowym. Były tam korty do squasha. Właściciel zapytał go, czy nie chciałbym zostać trenerem tej dyscypliny. Zgodził się, więc wysłał go na szkolenie do Czech. I tak, już od 13 lat, gra w squasha. Największe sukcesy Sławińskiego to 20. miejsce w rankingu Polskiej Federacji Squasha oraz 5. w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Moneo 250x250 1

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl