Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 579 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Wtorek, 5 lis 2019, 19:46

Ludowa nuta rozbrzmiała w "Sokole"

Ludowa nuta rozbrzmiała w

Czysta energia muzyki źródeł - tak można podsumować spotkanie z Witkiem Brodą, eksploratorem najbardziej pierwotnych muzycznych ścieżek. Studiowanie monumentalnych dzieł Oskara Kolberga i wędrowanie po wsiach w poszukiwaniu ludowych twórców ukształtowało jego subiektywne spojrzenie na muzykę narodową. Podczas pierwszego w sezonie Muzycznego Poniedziałku z ogromną pasją dzielił się ze słuchaczami historią formowania się tańców narodowych: poloneza, kujawiaka, mazurka i oberka.

Witek Broda, wybitny muzyk i subiektywny badacz muzyki, grający na skrzypcach i lirze korbowej, jeden z założycieli Teatru Węgajty i formacji Bractwa Ubogich, lider Kapeli Brodów, która występowała od Maroko po Mołdawię, gościł po raz pierwszy w Skawinie. Podczas niezwykle ciekawego wykładu etnograficznego, ilustrowanego grą na skrzypcach i lirze korbowej, prezentował historyczną ewolucję muzyki - czy to dworskiej, czy ludowej; przenikanie się kultur stanów wysokich i niskich, wpływanie jednych na drugie. Dziś badacze mierzą się z problemem ustalenia oryginalnego pochodzenia tańców narodowych: czy to wieś wpłynęła na dwory, czy też było odwrotnie? Na wiele z tych pytań próbuje odpowiedzieć publikacja ?Polski, polonez, chodzony? dra hab. Tomasza Nowaka, współtworzona z inicjatywy Witka Brody, której treść stanowiła kanwę dzisiejszego spotkania, a właściwie lekcji z historii muzyki.

Koncertowa część Muzycznego Poniedziałku udowodniła, jak wielką siłę ma muzyka ludowa, ta prawdziwa, czysta, nie "ulepszona" współczesnymi kanonami do poziomu "folk". Jaka energia i moc w niej drzemie, jak potrafi porwać i wręcz zahipnotyzować i słuchaczy, i grających. Ma ona też tę właściwość, że grać ją można bez końca, zapętlając frazy, improwizując, wchodząc w nią całą duszą.

Niespodziankę sprawili obecni na sali przyjaciele muzycy, którzy dołączyli z cymbałami, bębnem i tańcem. Ten prawdziwy rustykalny jam session pokazał, co nam w duszy gra: "raz na ludowo!".

Dziękujemy pięknie za dzisiejszy wieczór i zapraszamy za miesiąc na kolejny koncert czystej formy: jazz w doskonałym wydaniu Małgorzata Hutek Quartet.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2