Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 654 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Piątek, 12 sty 2018, 15:38

Adaptacja opowiadań Marka Hłaski oczami Maski

Adaptacja opowiadań Marka Hłaski oczami Maski

Mimo, że upływa już pięć lat od premiery spektaklu „Trzy kroki w chmurach” powstałego wg opowiadań Marka Hłaski, z doskonałą świeżością po raz kolejny aktorzy Teatru MASKA zaprezentują go na deskach teatralnych Pałacyku Sokół. 21 stycznia zobaczymy znakomitych aktorów: Barbarę Mioduszewską, Aleksandrę Kot, Kamila Cudejko, Ramziego Bahlawana, Piotra Golonkę i Mateusza Droździewicza. Mimo upływu lat spektakl wciąż budzi emocje i wywołuje refleksje… warto dać się im ponieść.

W spektaklu ci sami aktorzy stworzą trzy historie PRL-owskiej rzeczywistości lat 50-tych. Tytuł "Trzy kroki w chmurach" ściśle nawiązuje do „Pierwszego kroku w chmurach”, jednego z trzech opowiadań wykorzystanych w sztuce. W tej scenie zobaczymy Pana Gienka - w tej roli Piotr Golonka, Mateusza Droździewicza odtwórcę Maliszewskiego, Franka w kreacji Ramziego Bahlawana oraz Dziewczynę i Chłopaka, czyli Barbarę Mioduszewską i Kamila Cudejkę.

Spektakl otworzy opowiadanie „Coś Świętego”. W przepięknej delikatnej, zmysłowej i subtelnej scenie fantastycznie zaprezentują się Baśka i Chłopak, czyli Aleksandra Kot i Ramzi Bahlawan. Ten niezwykły intymny obraz brutalnie zedrą Heniek, Fanfan i Pan Ceniek - brawurowe role Piotra Golonki, Mateusza Droździewicza i Kamila Cudejki.

Sztukę zamknie opowiadanie "Śliczna Dziewczyna". Na scenie zobaczymy obsadę w komplecie. Wzruszający kadr stworzą Śliczna - Barbara Mioduszewska i jej Chłopak - Piotr Golonka. Tu jak u Hłaski, piękny akt zdemaskuje brud bolesnej rzeczywistości. Słowa ostrza - nie korelują z wydawałoby się pięknem ukazanego obrazu.

„Trzy kroki w chmurach” warto zobaczyć. Maska po raz pierwszy sięgnęła do twórczości Hłaski. Eksperymentuje, obsadzając tych samych aktorów w różnych rolach, tym bardziej warto sprawdzić, czy ta próba okazała się udana. Poza tym przyzwyczailiśmy się w ich wykonaniu do sztuk łatwych, z przymrużeniem oka, takich po których wychodząc z sali ocieramy łzy ze śmiechu. Tu, jeśli się zaśmiejemy, to raczej poczujemy gorzki smak łez... z powodu realiów okrutnej rzeczywistości PRL-u widzianej oczami Maski przez pryzmat twórczości Marka Hłaski.

Płynne przejścia pomiędzy kolejnymi opowiadaniami muzycznie wypełnią Cecylia Wyroba i Beata Boroń.

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Morawa. Opiekę artystyczną sprawuje Marta Tyrpa, odpowiedzialna także za charakteryzację.

Zgodę na wystawienie utworu udzielił pan Andrzej Czyżewski, wyłączny spadkobierca twórczości Marka Hłaski

Premiera spektaklu - czerwiec 2013 podczas X Skawińskiego Tygodnia Teatralnego

plakat

Marta Tyrpa, źródło: CKiS

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Moneo 250x250 1

Polub Nas!Najpopularniejsze

perprocure 02-2

RSS Gazeta.pl